18.11.2013 Aktualizacja: 06.12.2013

Sukcesy Polskich Pilotów w sportach lotniczych w 2013 roku

Polscy piloci od początków lotnictwa pokazywali swój kunszt i talent lotniczy. Obchodzone w Polsce corocznie 28 sierpnia Święto Lotnictwa Polskiego upamiętnia rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge organizowane przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI), które odbyły się w Berlinie w 1932 roku. Ponad 80 lat po tych wiekopomnych wydarzeniach polscy sportowcy lotniczy w dalszym ciągu udowadniają, że są godnymi spadkobiercami Żwirki i Wigury i Polacy mogą z dumą powiedzieć, że w lotnictwie są najlepsi na świecie. Polscy sportowcy są członkami Aeroklubu Polskiego, który z kolei zrzeszony jest jak pozostałe aerokluby narodowe w Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI). Tylko w 2013 polscy zawodnicy zdobyli 62 medale: 22 złote, 17 srebrne i 23 brązowe.

2013 rok jest kontynuacją niesamowitych zwycięstw polskich szybowników. Na pierwszych dwóch miejscach listy rankingowej Międzynarodowej Komisji Szybowcowej (IGC) FAI znajdują się Polacy. Od dwóch lat najlepszym szybownikiem Świata jest Zbigniew Nieradka, który równocześnie posiada aktualny tytuł Mistrza Świata w klasie 18 metrowej, zdobyty w Uvalde w Teksasie, USA w 2012 roku, zwycięzca Mistrzostw Świata w Szeged na Węgrzech w klasie 18-metrowej oraz srebrny medalista Mistrzostw Europy w klasie 18 metrowej w Kownie. Drugim pilotem rankingu jest Sebastian Kawa, zajmujący od 2005 roku pierwsze lub drugie miejsce – najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii - zdobywca 17 medali na Mistrzostwach Świata i Europy w tym 15 złotych. Aktualny posiadacz tytułów Mistrza Świata w sporcie szybowcowym w klasie 15 metrowej wywalczony w Uvalde w Teksasie, oraz w klasie Standard zdobyty w zawodach w Adolfo Gonzales Chaves w Argentynie. W samym tylko 2013 roku zdobył ponadto złoty medal Mistrzostw Europy w klasie 18-metrowej w Vinon-sur-Verdon we Francji oraz  złoty medal w klasie Standard w Mistrzostwach Europy w Ostrowie Wielkopolskim. Sebastian Kawa jest również czterokrotnym i jedynym zdobywcą złotych medali w odbywających się od 2005 roku co dwa lata Mistrzostw Świata w wyścigach szybowcowych Grand  Prix. Znaczącą większość sukcesów odniósł startując na szybowcach polskiej konstrukcji – PW-5, Bravo, SZD-56-2 Diana 2.

W tym roku byliśmy dodatkowo świadkami historycznego sukcesu polskich szybowników – na podium XVI Szybowcowych Mistrzostwach Europy w Ostrowie Wielkopolskim w klasie standard stanęło trzech Polaków. Mistrzem Europy w klasie standard został Sebastian Kawa, Wicemistrzem Łukasz Wójcik a drugim Wicemistrzem Paweł Wojciechowski. Nasi mistrzowie wygrali ogromną przewagą punktów, zajmując pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji generalnej już od pierwszej konkurencji, nie dając szans zawodnikom z innych państw. W klasie Club również nie zabrakło zwycięstw – Jakub Barszcz zdobył srebrny medal, a Łukasz Błaszczyk – brązowy.

Sport szybowcowy to nie tylko zawody przelotowe – Polska liczy się również na arenie międzynarodowej w dyscyplinie będącej połączeniem ekstremalnych wyczynów z majestatyczną ciszą – akrobacji szybowcowej. Sławomir Talowski zdobył srebrny medal w IV Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie advanced. Polska drużyna w składzie Katarzyna Żmudzińska, Magdalena Stróżyk i Piotr Haberland wywalczyła złoty medal. W równolegle odbywających się XVI Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie unlimited brązowy medal wywalczył Mistrz Świata w tej klasie z 2012 roku – Maciej Pospieszyński. W programie nieznanym zdobył natomiast tytuł V-ce Mistrza Świata. W klasyfikacji drużynowej Polscy zawodnicy w składzie Maciej Pospieszyński, Stanisław Makula, Jerzy Makula, Piotr Haberland zdobyli brązowy medal. Polacy są najbardziej utytułowaną drużyną w historii Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej. Jerzy Makula był pierwszym Mistrzem Świata w tej dyscyplinie (łącznie 7-ktorny Mistrz Świata i 4-krotny V-ce Mistrz Świata), w tym samych zawodach drugim V-ce Mistrzem został Marek Szufa.

Wielkich emocji i powodów do radości dostarczyli w 2013 roku polscy piloci samolotowi. Na odbywających się w niemieckim Bautzen 21 Mistrzostwach Świata w Lataniu Precyzyjnym Bolesław Radomski zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Świata, a Krzysztof Wieczorek srebrny medal i tytuł Wicemistrza Świata. Wynik ten jest o tyle spektakularny, że w pierwszej dziesiątce najlepszych pilotów tych Mistrzostw znalazło się aż sześciu Polaków! Dodatkowo w klasyfikacji drużynowej Polska reprezentacja zdobyła złoty medal oraz srebrny medal w lądowaniach precyzyjnych. Te wspaniałe wyniki nie są bynajmniej dziełem przypadku – Polscy piloci od rozpoczęcia organizowania Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym w 1975 r. zdobywają najwyższe lokaty, wielokrotnie wygrywając wszystkie medale, w tym te w klasyfikacji drużynowej. Podobne sukcesy polska reprezentacja osiąga w Mistrzostwach Świata w samolotowym lataniu rajdowym organizowane przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI). Od drugich zawodów rozegranych 1978 r. Polacy zdobywają medale, zazwyczaj złote, często zajmując wszystkie miejsca na podium. W ostatnich zawodach, które odbyły się w Castellon w Hiszpanii, załoga składająca się z Bolesława Radomskiego i Dariusza Lechowskiego zdobyła srebrny medal, a Michał Wieczorek i Michał Osowski zdobyli brązowy medal.

Zwycięstwa Polaków nie są domeną jedynie szybowników i pilotów samolotowych. Krótko po niesamowitym sukcesie pilotów samolotowych, piloci Kadry Narodowej PPG na I Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostwach Świata zorganizowanych we Francji zdobyli WSZYSTKIE 4 złote medale oraz jeden brązowy. Wicemistrzami Świata w sporcie Mikrolotowym są Przemysław i Dominika Jurkiewicz. W sporcie paramotorowym w klasie PF1f jest Emilia Plak, a w klasie PF2 Ryszard Żygadło i Patrycja Lejk. Polska posiada również wielu mistrzów i wielu wicemistrzów w sporcie modelarskim.