Lista przedmiotów zabronionych i dozwolonych

Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych uwag odnośnie zasad przewozu przedmiotów w transporcie lotniczym.

UWAGA!

Uprzejmie informujemy, że operator kontroli bezpieczeństwa ma prawo zażądać usunięcia z bagażu kabinowego oraz z bagażu rejestrowanego każdego przedmiotu wzbudzającego jego wątpliwość w zakresie spełnienia wymogów ochrony w lotnictwie cywilnym. Poniższa lista ma charakter jedynie poglądowy i jej celem jest ułatwienie pasażerom podróży. Jednocześnie informujemy, że przewoźnik lotniczy ma prawo do ustalenia własnych ograniczeń dotyczących np. ilości lub wielkości przewożonego bagażu. W celu uzyskania szczegółowych informacji w tym zakresie należy skontaktować się z przewoźnikiem, z którym zawarli Państwo umowę przewozu. Równocześnie pragniemy zwrócić uwagę, że niezależnie od poniższej listy mają zastosowanie przepisy z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych oraz odpowiednie ograniczenia celne i sanitarne.

Leki

Leki w płynie możliwe są do transportu w bagażu kabinowym pod warunkiem, że są niezbędne dla pasażera podczas podróży. Operator kontroli bezpieczeństwa może prosić o potwierdzenie autentyczności danego lekarstwa. Ponadto nie muszą być umieszczane w plastikowej torebce. Pasażer podchodząc do kontroli bezpieczeństwa osobiście powiadamia funkcjonariuszy o ww. lekarstwach nie czekając na efekt kontroli.

W celu przyspieszenia procesu kontroli pasażerowie powinni przekazywać wszelkie płyny, żele i aerozole z bagażu kabinowego oddzielnie do kontroli bezpieczeństwa, np. umieszczając je w osobnym pojemniku podczas zbliżania się do urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania bagaży. Jeżeli jest to możliwe, pasażerowie powinni posiadać dokumentację odnośnie przyjmowanych leków (np. zaświadczenie od lekarza).

Żywność

Produkty w stanie stałym, takie jak czekolada, kanapki, warzywa i owoce są dozwolone w dowolnych ilościach (z zastrzeżeniem przepisów celnych). Żywność w płynie, taka jak jogurty, kremy, dżemy i galaretki, podlega ograniczeniom objętości pojemnika 100 ml i pojemniki te muszą się mieścić w 1-litrowej plastikowej torebce.

Jeżeli planują Państwo zabrać wraz z żywnością przybory kuchenne, noże oraz wszelkie inne ostro zakończone przedmioty prosimy spakować do bagażu rejestrowanego.

Jeżeli podróżują Państwo do innego kraju, przed wyjazdem polecamy sprawdzić u linii lotniczych obowiązujące uregulowania w tym zakresie, jako że mogą w danych krajach istnieć inne ograniczenia, co może być istotne przy planowaniu podróży powrotnej.

Sprzęt elektroniczny oraz odzież wierzchnia

Zgodnie z unijnymi regulacjami z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego sprzęt elektroniczny (laptopy, kamery) oraz odzież wierzchnia muszą zostać skontrolowane jako oddzielna sztuka bagażu. W związku z tym, zbliżając się do punktu kontroli bezpieczeństwa prosimy o wyjęcie wszelkiej elektroniki z bagażu kabinowego i przekazanie jej oddzielnie do kontroli. Identycznie prosimy postąpić w przypadku posiadania na sobie odzieży wierzchniej (kurtki, płaszcza, marynarki).

Lista przedmiotów zabronionych i dozwolonych

Przekazujemy do Państwa użytku listę przedmiotów dopuszczonych oraz zabronionych do przewozu w transporcie lotniczym. Lista ma charakter otwarty i skupia się przede wszystkim na ograniczeniach wynikających z przepisów z zakresu bezpieczeństwa i ochrony lotnictwa cywilnego.

Poniższa lista ma charakter wyłącznie informacyjny i jej celem jest ułatwienie pasażerom sprawnego odbycia podróży, poprzez udostępnienie informacji na temat przedmiotów mogących budzić zastrzeżenia ze strony przewoźników lotniczych oraz operatorów kontroli bezpieczeństwa na lotniskach. "Biała lista" zawiera szereg przedmiotów zaklasyfikowanych jako przedmioty bezpieczne, których transport nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa i ochrony lotnictwa cywilnego. Zawiera ona również przedmioty bezwzględnie zakazane oraz te, których transport jest ograniczony jak np. płyny. Prosimy jednakże pamiętać, że operator kontroli bezpieczeństwa, każdorazowo bazując na przepisach prawnych, dokonuje samodzielnej decyzji o dopuszczeniu przedmiotu na pokład statku powietrznego w oparciu o takie przesłanki jak rodzaj przedmiotu i materiał z jakiego został wykonany, a także analizując zachowanie pasażera.

Jednocześnie, w przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości odnośnie przewozu przedmiotów drogą lotniczą uprzejmie prosimy o kontakt z portem lotniczym bądź przewoźnikiem lotniczym, z którym zamierzają Państwo zawrzeć umowę przewozu lub Departamentem Ochrony w Lotnictwie Cywilnym ULC.
docBiała lista309.5 KB 

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

OK