Kliknij, by wydrukować tę stronę

12.10.2021 Aktualizacja: 12.10.2021

Szef najważniejszej europejskiej agencji lotniczej z wizytą w ULC

Patrick Ky, dyrektor wykonawczy Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA, ang. European Union Aviation Safety Agency), jednej z najważniejszych organizacji na świecie, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym, złożył wizytę w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. To już kolejna wizyta szefa EASA w Polce i potwierdzenie bliskiej współpracy z polskim nadzorem lotniczym.

 

Od 2019 roku przewodniczącym Rady Zarządzającej EASA jest Piotr Samson, Prezes ULC.

Szef EASA - Patrick Ky oraz Prezes ULC Piotr Samson podczas spotkania w ULC

Szef EASA - Patrick Ky oraz Prezes ULC Piotr Samson podczas spotkania w ULC

 

Wśród poruszonych tematów były m.in. wpływ pandemii COVID-19 na lotnictwo cywilne i największy w historii kryzys tego sektora transportu a także wyzwania stojące przez lotnictwem.

Wizyta Patricka Ky była dobrą okazją do poznania nowych wiceprezesów ULC odpowiedzialnych za standardy lotnicze i infrastrukturę lotniskową.

EASA sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem w Europie m.in. poprzez szczegółowe audyty nadzorów krajowych, w tym również polskiego. Szef Agencji pozytywnie ocenił ostatnie wyniki kontroli w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Kompetencje EASA obejmują najważniejsze obszary związane z bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego – m.in. operacje lotnicze, drony, porty lotnicze czy żeglugę powietrzną. Jej zadania to m.in.


Głównymi organami EASA są Rada Zarządzająca EASA składająca się z 33 członków (28 państw UE + EFTA1 + Komisja Europejska) oraz dyrektor wykonawczy EASA.

 

Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies