13.04.2021 Aktualizacja: 13.04.2021

Jestem modelarzem. Czy będę mogę latać na dotychczasowych zasadach?

Warunki wykonywania lotów dla modelarzy ulegną zmianie, natomiast od 31.12.2020 r. do 01.01.2023 r. obowiązuje okres przejściowy. To oznacza, że operacje BSP w ramach klubów i stowarzyszeń mogą być wykonywane na dotychczasowych zasadach, zgodnie z przepisami krajowymi, do dnia 1 stycznia 2023 r. po zarejestrowaniu się w systemie rejestracji operatorów BSP (rejestracja jest obowiązkowa). Więcej informacji na temat rejestracji - TUTAJ.

Od 01.01.2023 r. loty realizowane w ramach modelarstwa będzie można realizować na 3 sposoby:

  1.  Na zasadach określonych dla BSP w klasie C4 lub budowanych samodzielnie (do 25 kg).
    Więcej informacji na temat kategorii otwartej TUTAJ.
  2.  W specjalnie określonych strefach przestrzeni powietrznej. Zgodnie z art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/947, państwa członkowskie mogą określić strefy, w których BSP są zwolnione z niektórych wymagań technicznych lub których ograniczenia operacyjne są rozszerzone, w tym ograniczenia masy lub wysokości.
  3.  W ramach klubu lub stowarzyszenia modelarskiego, który otrzyma od Prezesa ULC zezwolenie, w którym zostaną opisane specjalne warunki wykonywania lotów.

Szczegółowe   informacje   dotyczące   wykonywania   lotów   przez   modelarzy   zostały   opisane w zakładce: TUTAJ.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies