01.02.2010 Aktualizacja: 17.12.2021

Materiały niebezpieczne

dgr4.jpgW trakcie podróży lotniczej przewóz niektórych przedmiotów na pokładzie statku powietrznego może wpłynąć na Państwa bezpieczeństwo.

Czym są materiały niebezpieczne?

MATERIAŁY NIEBEZPIECZNE to przedmioty bądź substancje, które są w stanie stworzyć znaczące ryzyko dla Państwa zdrowia, bezpieczeństwa i przewożonych przez Państwa dóbr osobistych w trakcie podróży lotniczej.

Materiałami niebezpiecznymi mogą być przedmioty codziennego użytku: suchy lód, aerozole i perfumy, wybielacze, baterie, akumulatory, kleje i wiele innych przedmiotów, które na co dzień nie wzbudzają naszych obaw w trakcie ich użytkowania.

W jaki sposób materiały niebezpieczne mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort lotu?

  • Niektóre przedmioty mogą samoczynnie np. w wyniku tarcia bądź wytworzenia ciepła wzniecić pożar w bagażu pasażera (zapałki bezpieczne, zapalniczka, latarka nurkowa);
  • Niektóre substancje (wybielacze) mogą w wyniku utleniania gwałtownie stymulować spalanie innych materiałów.


W PRZESZŁOŚCI WIELE KATASTROF LOTNICZYCH SPOWODOWANYCH BYŁO PRZEWOZEM MATERIAŁÓW NIEBEZPIECZNYCH PRZEZ PASAŻERÓW

Dlatego zanim rozpoczną Państwo podróż prosimy o zapoznanie się z poniżej zamieszczonymi materiałami oraz „przemyślane” spakowanie bagażu.

PAKUJĄC BAGAŻ:

  • Sprawdź, czy na opakowaniach przedmiotów, które zamierzasz umieścić w bagażu (kabinowym bądź rejestrowanym) znajdują się oznaczeniaDGRDGR 2

 

Jeżeli znajdziesz jedno z nich – zastanów się, czy przedmiot, na którym oznaczenie widnieje jest niezbędny w trakcie Twojej podróży.

pdftabela_8-1.pdf

pdftabela_8-2.pdf


Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości, czy przedmiot ten może być niebezpieczny w transporcie lotniczym możecie skontaktować się z linią lotniczą, z którą będziecie odbywać lot bądź zapytać o możliwość jego przewozu obsługę lotniska.

 

Przykłady przesyłek, które mogą wskazywać na obecność materiałów niebezpiecznych:

dgr_tabela2.png

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies