28.07.2018 Aktualizacja: 11.09.2019

Lotniska

Regulacje europejskie

Wymagania UE dotyczące certyfikacji lotnisk

Do najważniejszych regulacji prawnych Unii Europejskiej określających wymagania dla lotnisk podlegających obowiązkowi certyfikacji należą:

Łatwo Dostępne Przepisy dla Lotnisk (Rozporządzenie (UE) Nr 139/2014)

W dniu 24 maja 2019 r. Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) opublikowała na swojej stronie internetowej kolejne wydanie dokumentu „Easy Access Rules for Aerodromes (Regulation (EU) No 139/2014)”. Dokument ten zawiera obowiązujące przepisy UE dotyczące lotnisk użytku publicznego w skonsolidowanej i łatwej do użycia formie, z zastosowaniem automatycznych łączy i zakładek.

Niniejsze wydanie obejmuje:

  • Rozporządzenie (UE) nr 139/2014 (uwzględniające zmiany definicji przyrządowej drogi startowej wprowadzone „rozporządzeniem (UE) 2018/401”), wraz z załącznikami:
  • ZAŁĄCZNIK I — Definicje terminów używanych w Załącznikach II – IV;
  • ZAŁĄCZNIK II — Część ADR.AR, Wymagania dla organów — Lotniska;
  • ZAŁĄCZNIK III — Część ADR.OR, Wymagania dla organizacji — Operatorzy lotnisk;
  • ZAŁĄCZNIK IV — Część ADR.OPS, Wymagania operacyjne – Lotniska.
  • Akceptowalne sposoby spełniania wymagań (AMC) i materiały zawierające wytyczne (GM), (zmiana 2);
  • Specyfikacje certyfikacyjne (CS) i materiał zawierające wytyczne (GM) dla projektowania lotnisk, „CS-ADR-DSN wydanie 4”, oraz
  • Specyfikacje certyfikacyjne (CS) i materiały zawierające wytyczne (GM) do projektowania naziemnych lotnisk VFR dla śmigłowców znajdujących się na lotniskach podlegających wymaganiom Rozporządzenia (UE) 2018/1139, „CS-HPT-DSN - wydanie 1”, wprowadzone Decyzją ED nr 2019/012/R.

Dokument będzie regularnie aktualizowany przez EASA w celu uwzględnienia dalszych zmian przepisów UE dla lotnisk.

Urząd Lotnictwa Cywilnego opracował polską wersję dokumentu „Łatwo Dostępne Przepisy dla Lotnisk (Rozporządzenie (UE) Nr 139/2014)”. Dokument ten, podobnie jak w oryginale, został zaopatrzony w zakładki, aktywny spis treści i łącza do przywoływanych przepisów, co powinno znacznie ułatwić korzystanie z obowiązujących wymagań. Aktualna wersja „Łatwo Dostępnych Przepisów dla Lotnisk (Rozporządzenie (UE) Nr 139/2014)” w j. polskim, opracowana na podstawie dokumentu EASA opublikowanego w maju 2019 r. , w wersji WORD i PDF jest dostępna do pobrania poniżej.

docxLatwo_dostepne_przepisy_dla_lotnisk_pl_28.06.2019.docx39.06 MB

pdfLatwo_dostepne_przepisy_dla_lotnisk_pl_28.06.2019.pdf19.06 MB

Uwagi do tłumaczenia można kierować do ULC na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

UWAGA! Serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to)»