Kliknij, by wydrukować tę stronę

31.05.2023 Aktualizacja: 11.07.2023

Standaryzacja ICAO

Standaryzacja ICAO jest realizowana poprzez koordynowanie działań Urzędu w zakresie czynności audytowych, prowadzonych w ramach Globalnego Programu Kontroli Nadzoru Nad Bezpieczeństwem w Lotnictwie Cywilnym, opartego na ciągłym monitorowaniu (USOAP CMA – Universal Safety Oversight Audit Programme Continuous Monitoring Approach), którego podstawowym celem jest promowanie światowego bezpieczeństwa lotniczego przez regularne sprawdzanie funkcjonowania systemów nadzoru nad bezpieczeństwem we wszystkich państwach członkowskich ICAO.

Pełne wyniki audytu USOAP CMA wraz z informacjami dostępnymi z innych źródeł poszerzają ogólną wiedzę o poziomie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w danym kraju oraz umożliwiają określenie konkretnych obszarów, na których powinny skupić się wysiłki zmierzające do poprawy bezpieczeństwa.

Z racji podpisania Memorandum of Understanding pomiędzy Polską a ICAO 23 listopada 2011 r., bieżąca aktualizacja programu USOAP CMA jest obowiązkowa. Zasadniczym i bieżącym zadaniem jest utrzymywanie i aktualizacja informacji w elektronicznym systemie zbierania i analizy danych Online Framework (OLF).

Program USOAP CMA obejmuje następujące, główne moduły:

Inspekcje standaryzacyjne

W ramach USOAP CMA, ICAO podejmuje trzy rodzaje działań, mających na celu ciągłe monitorowanie działalności lotniczej państw członkowskich i należą do nich:

Kolejny CMA Audit planowany jest w 2028 roku.

Źródła informacji w zakresie standaryzacji ICAO:

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies