09.03.2019 Aktualizacja: 14.12.2020

Podróżuj bezpiecznie z dronem

Kampania edukacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego, której celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat podstawowych zasad przewożenia bezzałogowych statków powietrznych (dronów) oraz bezpiecznego korzystania z nich, zarówno w Polsce jak i zagranicą.

podrozuj z dronem


Każdy operator drona, który wybiera się w podróż za granicę, powinien sprawdzić zasady wykonywania lotów w danym państwie oraz zapoznać się z regulaminem przewozu wybranej linii lotniczej, by sprawdzić w jaki sposób można przewieźć drona oraz jaka jest liczba dopuszczalnych akumulatorów, które można zabrać ze sobą do samolotu. Przewożone w niewłaściwy sposób akumulatory mogą doprowadzić do pożaru. Ponadto, należy zabezpieczyć ostre śmigła, i jeśli to możliwe, umieścić drona w widocznym miejscu na pokładzie samolotu.

 Podstawowe zasady do zapamiętania:

 1. To Ty ponosisz odpowiedzialność za decyzje o wykonaniu lotu oraz jego poprawność.
 2. Przed rozpoczęciem lotu sprawdź stan techniczny bezzałogowego statku powietrznego.
 3. Szanuj prywatność innych, nie nagrywaj osób bez ich zgody i nie zakłócaj spokoju.
 4. Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia powinny latać pod nadzorem osób dorosłych.
 5. Wykonując lot rekreacyjny lub sportowy bezzałogowym statkiem powietrznym o masie większej niż 600 g zachowuj odległość poziomą 100 m od zabudowy i 30 m od osób, pojazdów i mienia.
 6. W przypadku lotów bezzałogowym statkiem powietrznym o masie poniżej 600 g oraz lotów innych niż rekreacyjne lub sportowe, zachowuj bezpieczną odległość od zabudowy, osób, pojazdów i  mienia.
 7. Upewnij się czy możesz latać w danym miejscu.
 8. Nie lataj podczas imprez masowych nad uczestnikami.
 9. Nie lataj nad parkami narodowymi i rezerwatami przyrody.
 10. Nie lataj nad terenami zamkniętymi.
 11. Nie lataj w obiektach budowlanych bez zgody zarządzającego budynkiem.
 12. Nie lataj przy lotniskach. Dronem o masie poniżej 600 g możesz latać w odległości 1 km od granicy lotniska i do wysokości nie większej niż 30 m. Dronem o masie powyżej 600 g możesz latać w odległości 6 km od granicy lotniska i do wysokości nie większej niż 100 m.

Podróżuj bezpiecznie z dronem

Ulotka A5
pdfdron-samolot-sloneczne-druk-A5-spady.pdf85.95 KB

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies