09.03.2019 Aktualizacja: 14.12.2020

Kolizje z ptakami

Kampania jest dostępna na dedykowanej stronie internetowej http://kolizjezptakami.pl i ma na celu uświadomienie pilotom ryzyko i niebezpieczeństwo związane z kolizją statku powietrznego z ptakiem. 

Kolizjezptakami 1

Skutki zderzenia samolotu z ptakiem są zależne zarówno od prędkości statku powietrznego jak i masy ptaka. Nawet przy małej prędkości lotu statku powietrznego, w przypadku zderzenia z ptakami o dużej masie, skutki kolizji mogą być bardzo poważne. Ptaki z grup najwyższego ryzyka to: gęsi, żurawie, bociany, kormorany orły, ale także mniejsze gatunki (kaczki, gołębie, mewy).

Zdecydowana większość (ok. 90%) kolizji statków powietrznych z ptakami występuje na wysokościach do 300 m nad ziemią, natomiast powyżej 3 000 m kolizje są już bardzo nieliczne. 


Pamiętajmy, że zgłaszając kolizję i raportując gatunek ptaka lub innego zwierzęcia zwiększamy bezpieczeństwo swoje i innych w przyszłości.

 

Na stronie kampanii można znaleźć m.in.:

  • wskazówki dla pilotów – 5 zasad jak uniknąć kolizji z ptakami jeszcze przed startem, 
  • informację na temat zgłaszania zdarzeń z ptakami,
  • dane na temat obszarów koncentracji ptaków,
  • publikacje do pobrania, 
  • informacje na temat Komitetu do spraw zderzeń statków powietrznych ze zwierzętami powołanego Decyzją nr 3 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 14 stycznia 2013 roku.

 

Materiały promocyjne:

Ulotka w języku polskim

pdfKolizjezptakami-A53mmSpady.pdf2.62 MB

Plakat A1

pdfKolizjezptakami-A1-front3mmSpady.pdf9.74 MB

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies