12.06.2017 Aktualizacja: 09.07.2019


EUROCONTROL (Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej) jest międzyrządową organizacją, której członkami jest 41 państw (w tym wszystkie państwa UE). Jej siedziba główna znajduje się w Brukseli. Ponadto organizacja posiada biura w Bretigny (Francja), Luksemburgu oraz MUAC w Maastricht.
Działania organizacji nakierowane są na budowanie we współpracy z partnerami Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky), która umożliwi zarządzanie żeglugą powietrzną (ATM) na miarę XXI wieku.


EUROCONTROL pełni funkcję Menedżera Sieci (ang. Network Manager) i wspomaga swoje państwa członkowskie w taki sposób, żeby operacje lotnicze wykonywane w Europie były bezpieczne, wydajne i przyjazne środowisku. W ramach Organizacji działa Centralne Biuro Opłat Trasowych, którego celem jest m. in pobieranie opłat trasowych. Organizacja udziela wsparcia również Komisji Europejskiej, EASA oraz krajowym nadzorom lotniczym w zakresie ich funkcji regulacyjnej.


Ponadto EUROCONTROL zaangażowana jest w badania, rozwój, ocenę oraz dostarczanie wkładu do SESAR Joint Undertaking. Posiada także unikatową platformę służącą do koordynacji współpracy cywilno-wojskowej w Europie w zakresie żeglugi powietrznej.

W ramach współpracy z EUROCONTROL Prezes ULC bierze udział w pracach Tymczasowej Rady (ang. Provisional Council, PC), która jest odpowiedzialna za wdrażanie ogólnej polityki EUROCONTROL ustalonej przez Stałą Komisję (ang. Permanent Commission, CN) oraz za nadzorowanie prac Agencji. Ponadto eksperci ULC uczestniczą w posiedzeniach ciał doradczych PC.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies