Kliknij, by wydrukować tę stronę

05.09.2019 Aktualizacja: 03.03.2025

Informacje ogólne

Europejskie przepisy dronowe

Od 31 grudnia 2020 roku obowiązują wspólne przepisy dronowe na terenie krajów Unii Europejskiej oraz w Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, które zostały określone na podstawie Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2019/945 z dnia 12 marca 2019 r. w sprawie bezzałogowych systemów powietrznych oraz operatorów bezzałogowych systemów powietrznych z państw trzecich oraz Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2019/947 z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych.


EASA opracowała wspólne zasady europejskie, aby zapewnić swobodny ruch dronów i równe warunki działania dla wszystkich operatorów SBSP na terenie Unii Europejskiej. Dzięki nowym przepisom operatorzy SBSP mogą bezproblemowo wykonywać operacje dronami podczas podróży po UE lub podczas rozwijania swojej działalności związanej z dronami w Europie. Opisane zasady opierają się na ocenie ryzyka eksploatacji i zapewniają równowagę między obowiązkami producentów i operatorów dronów w zakresie bezpieczeństwa, poszanowania prywatności, środowiska, ochrony przed hałasem i bezpieczeństwa.


Ważne: Islandia nie stosuje przepisów EASA. Zasady wykonywania lotów BSP należy sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej Islandii  


Operacje Bezzałogowymi Statkami Powietrznymi podzielono na trzy główne kategorie:

Więcej informacji na temat kategorii szczególnej .

Rejestracja Operatorów Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych

Rejestracja jest bezpłatna i dostępna na stronie drony.gov.pl.

Rejestracji podlegają:

Warunki rejestracji w systemie drony.gov.pl:

Szkolenia i Egzaminy

Każda osoba chcąca latać dronem o masie 250g lub więcej przed lotem musi przejść szkolenie online oraz zaliczyć test online potwierdzający zdobycie wymaganej wiedzy, są one bezpłatne i dostępne w Systemie. Kwalifikacje pilota są ważne przez 5 lat.


Egzamin online składa się z 40 pytań wielokrotnego wyboru, warunkiem zaliczenia testu jest uzyskanie 75% poprawnych odpowiedzi.


Kompetencje dla kategorii otwartej:

• A1 i A3 – szkolenie i test online;

• A2 – szkolenie i test online, ukończenie szkolenia praktycznego w trybie samokształcenia, zaliczenie dodatkowego egzaminu teoretycznego prowadzonego przez wyznaczony podmiot. Wykaz podmiotów.


Kompetencje dla kategorii szczególnej:

Piloci, którzy chcą latać w kategorii szczególnej, muszą przejść szkolenie oraz zdać egzamin przeprowadzony przez podmiot wyznaczony. Wykaz operatorów szkolących oraz podmiotów egzaminujących (wyznaczonych) jest dostępny w zakładce Prowadzenie szkoleń.


WAŻNE: Operatorzy SBSP zarejestrowani w innym kraju UE, przed szkoleniem muszą zarejestrować się w Systemie podając swój numer operatora.


Strefy geograficzne i aplikacje do zgłaszania lotów

Instytucją uprawnioną do wyznaczania stref geograficznych jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Informacje na temat stref geograficznych.


WAŻNE: Każdy lot BSP w polskiej przestrzeni powietrznej powinien się odbyć po poinformowaniu PAŻP o zamiarze wykonania lotu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, określonego przez Agencję.

Operator SBSP jest w pełni odpowiedzialny za wykonywaną operację i przed jej wykonaniem musi sprawdzić za pomocą strony DroneMap dostępność przestrzeni powietrznej (podając parametry planowanego lotu). W niektórych przypadkach może być wymagana zgoda zarządzającego daną przestrzenią powietrzną (lub miejscem).

Ubezpieczenie

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo lotnicze operatorzy posiadający drona o masie od 250 g do 20 kg. mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Przepis będzie obowiązywał dopiero od 13 listopada 2025r. Stawki ubezpieczeń zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Finansów.


Materiały Promocyjne

Kampania informacyjna „Miej drony pod kontrolą”

Najczęściej zadawane pytania

Więcej informacji - strona EASA

Materiały Wideo EASA

Materiały Wideo ULC

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies