Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego potwierdziła, że loty FPV mogą być wykonywane w całej kategorii otwartej – w podkategoriach A1, A2 i A3, a także w ramach:
- krajowego scenariusza standardowego NSTS-01,
- działalności stowarzyszenia lub klubu modelarstwa lotniczego, posiadającego stosowne zezwolenie i określającego zasady wykonywania lotów.
Podczas wykonywania lotów FPV należy przestrzegać wymagań określonych w rozporządzeniu 2019/947, w szczególności dotyczących:
- maksymalnej masy startowej BSP (MTOM),
- wymaganej klasy BSP,
- maksymalnej prędkości eksploatacyjnej w danej kategorii/podkategorii.
Jednym z warunków wykonywania lotów w kategorii otwartej jest obowiązek utrzymywania bezzałogowego statku powietrznego w zasięgu wzroku pilota (VLOS).
Gogle FPV nie zapewniają tak szerokiego pola widzenia, które umożliwiałoby dostrzeżenie potencjalnych zagrożeń w otoczeniu drona. Z tego względu nie spełniają one wymogu VLOS i dlatego aby prowadzić loty FPV zgodnie z przepisami, konieczna jest obecność obserwatora BSP.
Obserwator utrzymuje kontakt wzrokowy z dronem, a jego zadaniem jest informowanie pilota o wszelkich zagrożeniach, jakie mogą pojawić się podczas wykonywania operacji.