29.07.2024 Aktualizacja: 30.07.2024

Przebazowanie statku powietrznego

1. art. 158 a-e ustawy Prawo lotnicze

Użytkownik statku powietrznego eksploatujący statek powietrzny objęty nadzorem EASA, który posiada świadectwo zdatności do lotu, ale nie spełnia wymagań wynikających z rozporządzenia nr 965/2012/UE, wykonuje w celach niehandlowych operację przebazowania statku powietrznego na potrzeby remontu, naprawy, obsługi technicznej, inspekcji, dostawy lub eksportu, po uzyskaniu zgody Prezesa Urzędu.

Prezes Urzędu, w drodze decyzji administracyjnej wyraża zgodę, na operację przebazowania statku powietrznego. W decyzji określa warunki wykonania operacji, w szczególności trasę oraz okres ważności zgody.

Dowódca statku powietrznego ponosi odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów dotyczących eksploatacji statku, niezależnie od odpowiedzialności użytkownika.

2. Wniosek  o wydanie zgody na operacje niehandlowe przebazowania statku powietrznego na potrzeby remontu, naprawy, obsługi technicznej, inspekcji, dostawy lub eksportu na podstawie art. 158 ustawy Prawo lotnicze

Druk wniosku: Przebazowanie - ULC_Art._158_PL_wyd._2_zm._0.doc

Wniosek należy przesłać:

  • na adres Urzędu tj. Urząd Lotnictwa Cywilnego, ul. Marcina Flisa 2, 02-247 Warszawa, lub
  • na adres skrytki ePUAP: /ULCPR/SkrytkaESP

UWAGA: aby wysyłać korespondencję na adres ePUAP należy:

  • uprzednio zarejestrować się na stronie internetowej https://epuap.gov.pl/wps/portal;
  • dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zgodnie z Ustawą o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne z dnia 17.02.2005 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 307, z późn. zm.).

Przesyłanie wiadomości nie zawierających podpisu elektronicznego, lub przez osobę, która nie dokonała uprzedniej rejestracji na stronie epuap, są odrzucane przez system, w związku z czym nie są rozpatrywane.

3. Pełnomocnictwo:

Gdy wnioskodawca działa za po pośrednictwem pełnomocnika (reprezentacja inna niż KRS), każdorazowo do akt sprawy należy złożyć, oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa do działania lub pełnomocnictwa do odbioru dokumentów.

Pełnomocnictwo podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł (art. 1 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2111, z późn. zm.) i część IV załącznika do tej ustawy).

Opłaty skarbowe należy uiszczać zgodnie z danymi zawartymi TUTAJ

 

4. Opłata skarbowa za wydanie decyzji

 

Wydanie przez Prezesa ULC decyzji administracyjnej w sprawie przebazowania podlega opłacie skarbowej w wysokości 10 zł. – stosownie do cz. I pkt. 53 załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2111, z późn. zm.).

Opłaty skarbowe należy uiszczać zgodnie z danymi zawartymi TUTAJ

This website uses cookies.