27.05.2021 Aktualizacja: 08.06.2021

Restrykcje lotnicze wobec Białorusi

Zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich przewoźników lotniczych


Rada UE zmieniła rozporządzenie (WE) NR 765/2006 wprowadzając zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej i zakaz lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych.

 

 

Zakazu nie stosuje się do statków powietrznych, które otrzymały zgodę właściwych organów państw członkowskich na lądowanie statku powietrznego na terytorium Unii, jego start z terytorium Unii lub przelot nad terytorium Unii (np. w przypadku lotu o statusie HUM) oraz w przypadku lądowania awaryjnego lub przelotu awaryjnego.

***

W Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów z 26 maja 2021 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. poz. 962). Rozporządzenie wprowadza zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków powietrznych użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Republiki Białorusi.


Zakaz nie będzie stosowany do statków powietrznych wykonujących lot o statusie HUM (lot statku powietrznego biorącego udział w akcji humanitarnej). Rozporządzenie weszło w życie z dniem 27 maja 2021 r.

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała NOTAM informujący o wprowadzeniu zakazu od 27 maja od godz. 00:00 (od 26 maja od godz. 22 UTC).

***

Biuletyn Bezpieczeństwa EASA - operacje w białoruskiej przestrzeni powietrznej

W dniu 25 maja Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) opublikowała Biuletyn Bezpieczeństwa tzw. SIB (Safety Information Biulletin), który dotyczy zdarzenia z dnia 23 maja br. związanego z lądowaniem awaryjnym samolotu Ryanair w Mińsku na Białorusi. Dokument zawiera rekomendacje dla operatorów państw członkowskich EASA oraz krajów trzecich dotyczące operacji w FIR Mińsk (UMMV). 

Biuletyn Bezpieczeństwa - Operations in Belarus Airspace

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies