17.11.2021 Aktualizacja: 17.11.2021

19. rocznica powstania Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Dzisiaj, 17 listopada, mija 19 lat od powstania Urzędu Lotnictwa Cywilnego sprawującego nadzór nad lotnictwem cywilnym w Polsce.
Wszystkim Klientom naszego Urzędu, osobom związanym z lotnictwem oraz sympatykom awiacji, Kierownictwo i pracownicy Urzędu pragną podziękować za dotychczasową współpracę.
Serdecznie zachęcamy Państwa do dalszego działania na rzecz bezpieczeństwa w lotnictwie i rozwoju całego rynku usług lotniczych w Polsce.
Ostatnie dwa lata były dla polskiego i światowego lotnictwa komunikacyjnego wyjątkowo trudne. Pandemia wywołała największy w historii kryzys lotnictwa cywilnego. Mimo to prognozy odbudowy ruchu lotniczego, jakie przedstawiła niedawno EUROCONTROL pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jestem przekonany, że dzięki współpracy oraz solidarnemu zaangażowaniu wszystkich, którym dobro polskiego lotnictwa leży na sercu, uda się przywrócić poziom ruchu lotniczego sprzed pandemii.

***

Urząd Lotnictwa Cywilnego został powołany Ustawą Prawo lotnicze z dnia 3 lipca 2002 r. i od 17 listopada sprawuje nadzór nad lotnictwem cywilnym w Polsce. Nowy urząd powstał w miejsce Głównego Inspektoratu Lotnictwa Cywilnego i Departamentu lotnictwa cywilnego w Ministerstwie Infrastruktury. Pracownicy obu jednostek stali się pracownikami ULC. Do zadań i kompetencji Prezesa ULC, jako organu administracji państwowej, należy sprawowanie nadzoru lotniczego, w tym wykonywanie zadań określonych w ustawie Prawo lotnicze oraz pełnienie funkcji władzy lotniczej w rozumieniu przepisów międzynarodowych.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies