17.02.2022 Aktualizacja: 17.02.2022

100-lecie służby cywilnej w Polsce

Równo 100 lat temu – 17 lutego 1922 roku – Sejm II RP uchwalił pierwszą w Polsce ustawę o państwowej służbie cywilnej.


Za pierwowzór przepisów dotyczących służby państwowej można uznać obowiązujący w Królestwie Polskim Reskrypt Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego z dnia 11 czerwca 1918 r. zawierający Tymczasowe przepisy służbowe dla urzędników państwowych i Tabelę płac urzędników państwowych.

1 kwietnia 1922 r. w niespełna trzy lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, weszła w życie uchwalona przez Sejm II RP ustawa z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej.

Posiedzenie Sejmu z 1930 roku przedstawiające salę plenarną i posłów

Zdjęcie: Posiedzenie Sejmu w 1930 roku. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Był to sukces ówczesnej klasy politycznej a służba cywilna stanowiła istotny element odradzającej się państwowości. Służba cywilna usprawniła odbudowę instytucji państwa polskiego, a urzędnicy służby cywilnej stanowili fundament tej działalności.

Mimo iż na przestrzeni stu lat wyzwania stawiane przed administracją zmieniały się, to w codziennej, urzędniczej pracy wciąż wyznajemy te same wartości: służbę Polsce i jej obywatelom.

Więcej informacji na temat obchodów 100-lecia służby cywilnej

 

 

 

 

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies