11.10.2022 Aktualizacja: 11.10.2022

Podsumowanie 41. Zgromadzenia Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego

Od 27 września do 7 października 2022 r. w Montrealu obradowało Zgromadzenie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

Uczestniczyły w nim delegacje 184 państw członkowskich oraz przedstawiciele branży lotniczej - stowarzyszenia lotnicze, linie lotnicze, porty lotnicze oraz producenci sprzętu lotniczego. Polskiej delegacji przewodniczył Piotr Samson Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

W trakcie Zgromadzenia odbyły się wybory członków Rady ICAO, czyli władz tej organizacji na trzyletnią kadencję. Po raz pierwszy w historii swoich startów do Rady Federacja Rosyjska nie dostała się do tego gremium. Do władz ICAO dołączyła natomiast Rumunia, która reprezentowała Środkowoeuropejską Grupę Rotacyjną (CERG), w której znajduje się również Polska.

Po raz pierwszy, po kilku latach negocjacji i analiz, przyjęto deklarację o redukcji emisji dwutlenku węgla do poziomu zera netto (zero-emisyjność) do roku 2050, tzw. Long-Term Aspirational Goal (LTAG).

Uzgodniono także reformę mechanizmu naliczania redukcji i offsetu emisji dwutlenku węgla (tzw. CORSIA);

Państwa członkowskie ICAO przyjęły rezolucję potępiającą Białoruś (następstwo przekierowania z samolotu Ryanair FR 4978 w dniu 23 maja 2021 r.). Zdarzenie było przedmiotem trwającego ponad rok śledztwa ICAO, o które zawnioskowała Polska.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies