4 listopada br. Florian Guillermet, dyrektor wykonawczy Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA, ang. European Union Aviation Safety Agency), wiodącej organizacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym, złożył wizytę w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. To pierwsza wizyta nowego szefa EASA w Polsce i kolejna okazja do rozmów na temat współpracy pomiędzy Polską a EASA, i wyzwań jakie w najbliższych latach stoją przed lotnictwem cywilnym.
Wśród poruszonych tematów były m.in.:
- plany, główne cele i zadania nowego dyrektora wykonawczego dotyczące Agencji oraz współpraca z państwami członkowskimi
- priorytety dotyczące lotnictwa cywilnego w ramach zbliżającej się Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej
- rola nowych technologii, takich jak automatyzacja i rozwój oparty na sztucznej inteligencji, w zwiększaniu bezpieczeństwa w lotnictwie
- zakłócenia systemów GNSS (jamming i spoofing) oraz ich wpływ na bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym
Wizyta Floriana Guillermet’a była dobrą okazją do wymiany doświadczeń, a także dyskusji z kierownictwem ULC nt. współpracy z Agencją oraz wyzwań jakie dzisiaj stoją przed lotnictwem cywilnym, w tym m.in. transformacji pokoleniowej, a także potrzeby uproszczenia przepisów.
Florian Guillermet objął stanowisko Dyrektora Wykonawczego EASA w kwietniu 2024 roku. Posiada wieloletnie doświadczenie w sektorze lotniczym, pełnił stanowiska kierownicze we Francji i Unii Europejskiej, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa i zarządzania ruchem lotniczym (ATM). W latach 2021-2024 – pełnił funkcję szefa francuskiej Dyrekcji Służb Żeglugi Powietrznej DSNA (polski odpowiednik PAŻP). Wcześniej pełnił funkcję Dyrektora Wykonawczego w SESAR JU, oraz przez wiele lat pracował w EUROCONTROL.
Misją EASA jest zapewnienie bezpiecznych podróży lotniczych obywatelom UE w Europie i na całym świecie. Agencja sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem w Europie m.in. poprzez szczegółowe inspekcje standaryzacyjne oraz działania monitorujące.
Kompetencje EASA obejmują najważniejsze obszary związane z bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego – m.in. operacje lotnicze, kwalifikacje personelu, bezzałogowe statki powietrzne, technikę lotniczą, porty lotnicze czy żeglugę powietrzną. W celu zapewnienia należytego funkcjonowania i rozwoju lotnictwa cywilnego do zadań Agencji należ m.in.:
- projektowanie przepisów wykonawczych dotyczących bezpieczeństwa lotniczego,
- propagowanie unijnych norm i zasad w zakresie lotnictwa na poziomie międzynarodowym poprzez współpracę z właściwymi organami państw trzecich i organizacjami międzynarodowymi
- nadzór i wsparcie państw członkowskich w dziedzinach, w których EASA ma wspólne kompetencje,
- współpraca z podmiotami międzynarodowymi na rzecz poprawy globalnego poziomu bezpieczeństwa lotnictwa.
Głównymi organami EASA są Rada Zarządzająca EASA składająca się z 32 członków (27 państw UE + EFTA1 + Komisja Europejska) oraz dyrektor wykonawczy EASA.
1 Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria.