03.12.2024 Aktualizacja: 04.12.2024

"Na skrzydłach historii” – wystawa o rozwoju lotnictwa cywilnego w Sejmie

Świetne wyniki portów lotniczych, nowe inwestycje i przeniesienie nadzoru właścicielskiego nad Polskimi Liniami Lotniczymi LOT do Ministerstwa Infrastruktury to niektóre z tematów poruszonych podczas otwarcia wystawy „Na skrzydłach historii. Rozwój polskiego i międzynarodowego lotnictwa cywilnego”, zorganizowanej w Sejmie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. W wydarzeniu udział wzięli minister infrastruktury Dariusz Klimczak, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Maciej Lasek, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Julian Rotter, przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT i Polskich Portów Lotniczych, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Centralnego Portu Komunikacyjnego. Specjalnymi gośćmi byli uczniowie technikum lotniczego w Warszawie.

Otwierając wystawę minister infrastruktury Dariusz Klimczak podkreślił, że 2024 rok jest wyjątkowy dla polskiego lotnictwa, nie tylko z uwagi na lotnicze jubileusze, ale też przez stały rozwój ruchu lotniczego.

- Spodziewamy się, że do końca tego roku na polskich lotniskach zostanie obsłużona rekordowa liczba ponad 57 mln pasażerów, o niemal 5 mln więcej niż przed rokiem. Port w Krakowie obsłużył właśnie tegorocznego 10-milionowego pasażera, w tym tygodniu zaś na Okęciu wyląduje pasażer 20-milionowy. Na te wyniki pracują wszystkie polskie lotniska. Dynamiczny rozwój lotnictwa stawia przed nami nowe wyzwania, dlatego inwestycje, takie jak rozbudowa lotnisk regionalnych, czy budowa CPK będą kluczowe dla przyszłości transportu lotniczego w Polsce – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak podczas otwarcia wystawy

Minister Klimczak zapowiedział systemową reformę lotnictwa. Jej kluczowymi elementami będzie budowanie przyszłych kadr dla lotnictwa cywilnego poprzez edukację lotniczą, a także utworzenie nowoczesnej Agencji Lotnictwa Cywilnego.

Na potrzebę inwestycji w infrastrukturę transportową wskazywał wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek.

- Bez modernizacji lotniska Chopina i zwiększenia obsługiwanych w tym porcie potoków pasażerskich nie można myśleć o rozwoju CPK, ani o rozwijaniu Polskich Linii Lotniczych LOT, które także są niezbędne dla późniejszego funkcjonowania portu pod Baranowem – powiedział wiceminister Maciej Lasek.

Maciej lasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury podczas otwarcia wystawy

Ekspozycja, którą można oglądać w Sejmie, jest hołdem dla wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju branży lotniczej i pokazuje, jak Polska stała się jednym z liderów lotnictwa cywilnego. Przypomina m.in. o czterech ważnych jubileuszach związanych z historią lotnictwa:

  • 95-leciu rozpoczęcia działalności Polskich Linii Lotniczych LOT;
  • 95-leciu podpisania Konwencji Warszawskiej;
  • 90-leciu Lotniska Chopina w Warszawie;
  • oraz 80-leciu podpisania konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.


W tym roku obchodzimy także 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dzięki temu podróże lotnicze stały się tańsze, wygodniejsze, a pasażerowie są chronieni wspólnymi prawami. Od tej pory liczba obsłużonych w Polsce pasażerów zwiększyła się siedmiokrotnie: z 8,8 mln w 2004 roku, do prognozowanych na koniec roku 57 mln.

- W ciągu ostatnich dwóch dekad Polska stała się pełnoprawnym uczestnikiem unijnego rynku transportu lotniczego, co otworzyło nowe możliwości dla naszych przewoźników i lotnisk. Dzięki wsparciu środków unijnych, rozwoju infrastruktury oraz jednolitemu prawu lotniczemu, możemy mówić o sukcesie całej branży – podkreślił minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Wystawa, prezentowana w Sejmie do końca tygodnia, prezentuje historię Lotniska Chopina w Warszawie, które stało się największym portem lotniczym w tej części Europy oraz Polskich Linii Lotniczych LOT, które od 95 lat są symbolem polskiego lotnictwa oraz przykładem znakomitego, kilkudziesięcioletniego rozwoju.
W 2024 roku przypada także 80-lecie powstania Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), wyspecjalizowanej agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych, odpowiedzialnej za międzynarodowe regulacje lotnicze. Polska, biorąc udział w pracach ICAO, ma istotny wpływ na tworzenie standardów bezpieczeństwa lotniczego, a polscy przedstawiciele aktywnie uczestniczą w pracach komisji technicznych ICAO, w tym również w obszarze ochrony środowiska w lotnictwie i prawa lotniczego.

- Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego, który obchodzimy 7 grudnia, jest doskonałą okazją, by docenić wkład Polski w rozwój lotnictwa na świecie. Polska odgrywała i wciąż odgrywa kluczową rolę w tworzeniu globalnych standardów bezpieczeństwa i ochrony pasażerów – zaznaczył prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Julian Rotter.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Julian Rotter  podczas otwarcia wystawy


Wystawa przypomina również, że 95 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie podpisano Konwencję Warszawską. Dokument ten ujednolicił zasady międzynarodowego przewozu lotniczego oraz odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Na jej podstawie pasażerowie mogą domagać się respektowania swoich praw, m.in. w zakresie uszkodzonego bagażu. Konwencja Warszawska jest najstarszym, wciąż obowiązującym aktem międzynarodowego prawa lotniczego, a jej kopia, wykonana przez Archiwum Akt Nowych jest jednym z eksponatów prezentowanych na wystawie.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies