W dniach 14-15 stycznia 2025 r. Raúl Medina Caballero, Dyrektor Generalny Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL), złożył swoją pierwszą, po objęciu stanowiska 1 stycznia 2023 roku, wizytę w Polsce.
W jej trakcie spotkał się z Ministrem Infrastruktury Dariuszem Klimczakiem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pawłem Bejdą, przedstawicielami sił zbrojnych, Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego Julianem Rotterem oraz Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdaleną Jaworską- Maćkowiak. DG EUROCONTROL spotkał się również z polskimi interesariuszami tj. członkami zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT, Prezesem Zarządu Polskich Portów Lotniczych oraz Prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych, Anną Miderą.
Tematami rozmów były m.in.:
- współpraca i wspieranie rozwoju europejskiej branży lotniczej
- współpraca cywilno-wojskowa w przestrzeni powietrznej
- rola Polski w obszarze bezpieczeństwa żeglugi powietrznej w kontekście jej położenia geopolitycznego
- współpraca polskich i europejskich instytucji w zakresie bezpieczeństwa lotów
- przyszłość ruchu lotniczego w tej części Europy po zakończeniu wojny w Ukrainie
- priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze lotnictwa
Pierwszego dnia wizyty DG EUROCONTROL spotkał się z także z kierownictwem Urzędu. Podczas spotkania przedstawił wizję oraz wyzwania przed jakimi stoi transport lotniczy i branża lotnicza. Jednocześnie zadeklarował pełne wsparcie i pomoc dla Polski ze strony EUROCONTROL.
EUROCONTROL jest jedną z najważniejszych organizacji lotniczych na świecie ze względu na swoją kluczową rolę i zadania, m.in.:
- zarządza ruchem lotniczym oraz koordynuje przepływ ruchu lotniczego w Europie. Jej zadaniem jest zapewnienie płynnego, efektywnego i bezpiecznego ruchu lotniczego, co jest kluczowe w regionie o tak dużej liczbie lotnisk i operacji lotniczych;
- pełni funkcję Menedżera Sieci (ang. Network Manager) i wspomaga swoje państwa członkowskie w taki sposób, żeby operacje lotnicze wykonywane w Europie były bezpieczne, wydajne i przyjazne środowisku. Organizacja udziela wsparcia również Komisji Europejskiej czy Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego – EASA;
- przygotowuje analizy i prognozy dotyczące ruchu lotniczego;
- posiada także unikatową platformę służącą do koordynacji współpracy cywilno-wojskowej w Europie w zakresie żeglugi powietrznej;
- odgrywa centralną rolę w realizacji projektu SESAR (Single European Sky ATM Research), który ma na celu modernizację i ujednolicenie zarządzania ruchem lotniczym w Europie.
- przygotowuje analizy i prognozy dotyczące ruchu lotniczego.
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Julian Rotter w listopadzie 2024 r. został wybrany wiceprzewodniczącym Rady (PC).