Porozmawiajmy o dronach to inicjatywa Urzędu Lotnictwa Cywilnego skierowana do użytkowników bezzałogowych statków powietrznych. W spocie promującym akcję informacyjną propagator nauki - dr Tomasz Rożek zwraca uwagę na zasady obowiązujące pilotów i operatorów dronów. Informuje także o nowym systemie rejestracji użytkowników dronów – drony.gov.pl.
Stale rosnąca popularność dronów
Branża bezzałogowych statków powietrznych powiększa się z każdym miesiącem. W połowie 2023 r. w bazie Urzędu Lotnictwa Cywilnego było zarejestrowanych ok. 180 tys. operatorów, a na koniec marca 2024 r. było to już ponad 236 000. Dotychczas dziennie rejestrowało się około 140 nowych osób. Wśród nich użytkownicy zarówno małych jak i większych urządzeń o różnych parametrach, które są dostępne w szerokiej sprzedaży. Dlatego tak ważne jest, aby każdy, kto chce „latać dronem” znał podstawowe zasady korzystania z bezzałogowych statków powietrznych.
Głównym celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej Polski poprzez edukację na temat praw i obowiązków związanych z użytkowaniem dronów.
W spocie edukacyjnym - Porozmawiajmy o dronach dr Tomasz Rożek przedstawia zasady dotyczące korzystania z bezzałogowych statków powietrznych, a także w obrazowy sposób prezentuje i omawia konsekwencje nieprzewidzianych sytuacji.
- W dronach drzemie ogromny potencjał. Często patrzymy na nie przez pryzmat zabawek czy narzędzi fotograficznych, a urządzenia te dziś wykorzystywane są też do śledzenia zmian klimatycznych, gaszenia pożarów, sprawdzania jakości powietrza a nawet ratowania ludzi, na przykład z powodzi. Jeśli planujecie latać dronami, niezależnie od tego czy dla zabawy, czy w innym celu, koniecznie zapoznajcie się najpierw z najważniejszymi zasadami lotów tymi urządzeniami - mówi Tomasz Rożek, prezes Fundacji Nauka. To Lubię, ambasador akcji.
Drony.gov.pl – nowy system rejestracji operatorów dronów oraz centrum kompetencji pilotów dronów
Spot Porozmawiajmy o dronach zachęca do rejestracji operatorów oraz pilotów dronów na platformie drony.gov.pl, której twórcą jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej a partnerami Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwo Infrastruktury.
- Drony, to narzędzia przyszłości dla wielu dziedzin gospodarki. Cyfryzacja wszelkich procesów związanych z korzystaniem z dronów jest kluczowa, aby zapewnić ich właściwy rozwój. Nowe narzędzia jakie zostały dostarczone Urzędowi Lotnictwa Cywilnego wraz z wdrożeniem nowego systemu podnoszą efektywność administracji odpowiedzialnej za ten obszar. Zebranie w jednym systemie wszystkich informacji, narzędzi i procesów potrzebnych do wykonywania lotów BSP w jednym systemie skróci czas potrzebny na uzyskiwanie zgód i warunków wykonywania lotów i w zdecydowany sposób uprości ich uzyskiwanie – dodaje Paweł Szymański, dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych.
Kampania jest prowadzona w internecie i mediach społecznościowych.