25.11.2016 Aktualizacja: 06.12.2016

Deklaracja Warszawska dotycząca bezzałogowych statków powietrznych przyjęta na zakończenie konferencji „Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego”

24 listopada 2016 r. w Warszawie została przyjęta „Deklaracja Warszawska dotycząca bezzałogowych statków powietrznych”. Dokument jest podsumowaniem dwudniowej dyskusji uczestników międzynarodowej konferencji „Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego”, której gospodarzami byli Andrzej Adamczyk Minister Infrastruktury i Budownictwa, Patrick Ky Dyrektor Wykonawczy EASA oraz Piotr Samson p. o. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To lista konkretnych działań, których celem jest stworzenie jednolitego systemu bezzałogowych statków powietrznych do 2019 roku, w oparciu o zasady zawarte w Deklaracji Ryskiej.

W dokumencie zwraca się uwagę, że rynek bezzałogowych statków powietrznych, którego wartość szacuje się na 100 mld euro, ma ogromny potencjał, dlatego konieczne jest wsparcie jego dalszego rozwoju w celu wspierania konkurencyjności UE.

Drony to szansa dla polskiej gospodarki. Jednocześnie, zrównoważony rozwój tej branży wymaga stworzenia jednolitych ram prawnych. “Trzy lata temu w Polsce było zarejestrowanych sześciu operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Dziś jest ich ponad 3,5 tysiąca. A zatem widzimy, że skala rozwoju tego segmentu jest ogromna, i dlatego z jednej strony chcemy wzmocnić tę dynamikę, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo” - powiedział Piotr Samson, p.o. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Wiceminister infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit podkreślił, że potrzebne jest wspólne prawo, które będzie obejmowało wszystkie kraje Unii Europejskiej. „W wyniku intensyfikacji działań realne stanie się urzeczywistnienie wspólnego, jednolitego rynku dronów w UE” - zaznaczył Szmit.

Zasady bezpiecznego użytkowania dronów mają być proste, proporcjonalne do zagrożeń związanych z ich użytkowaniem oraz oparte na światowych standardach. Podkreślono także kwestie ochrony, w tym cyberbezpieczeństwa, oraz ułatwienia współpracy między organami zajmującymi się ochroną, obronnością i bezpieczeństwem.

Wszyscy uczestnicy zgodnie potwierdzili konieczność szybkiego przygotowania wspólnego systemu bezzałogowych statków powietrznych, który będzie prosty, przystępny, a jednocześnie bezpieczny i chroniący prywatność oraz środowisko.

Zaapelowano również o edukację i przeprowadzanie akcji promocyjnych zwiększających świadomość wszystkich użytkowników bezzałogowych statków powietrznych, w tym tych, którzy nie mają wykształcenia w zakresie lotnictwa.

IMG 3078

Podczas dwóch dni konferencji omówiono takie zagadnienia, jak: drony jako przyszłość lotnictwa, perspektywy przemysłu i operatorów, bezpieczeństwo w zarządzaniu ruchem lotniczym z udziałem dronów, drony w kontekście ochrony oraz ramy regulacyjne w zakresie nowej kategorii lotnictwa. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z różnymi rodzajami zastosowań dronów, dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz  projektami badawczymi.

Konferencja zgromadziła około 300 przedstawicieli organów unijnych i polskiej administracji rządowej, ośrodków naukowych i badawczych, wyższych uczelni, a także przedstawicieli branży bezzałogowych statków powietrznych w Polsce i na świecie.

Organizację konferencji wspierała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią deklaracji.

IMG 3764

IMG 3934

Prezentacje:

    Komisarz Violeta Bulc pdfplik do pobrania972.36 KB
    Chris Verhoeven pdfplik do pobrania2.02 MB
    José Luis Rodrigues pdfplik do pobrania369.92 KB
    Benoit Curdy pdfplik do pobrania145.67 KB
    Raland Van Reybroeck pdfplik do pobrania995.68 KB
    Michał Mazur pdfplik do pobrania724.29 KB
    Stephen Creamer pdfplik do pobrania2.3 MB
    Luc Lallouette pdfplik do pobrania557.95 KB
    Trish Fritz pdfplik do pobrania3.12 MB
    Mark Kegelaers pdfplik do pobrania724.85 KB
    Paweł Korzec pdfplik do pobrania1.43 MB
    Sebastian Babiarz pdfplik do pobrania847.76 KB
    Grzegorz Postek pdfplik do pobrania1.05 MB
    Krzysztof Biskup pdfplik do pobrania1.17 MB
    Christian Schleifer pdfplik do pobrania1.18 MB
    Jesper Rasmussen pdfplik do pobrania316.58 KB
    Luc Tytgat pdfplik do pobrania787.31 KB
    Paweł Szymański pdfplik do pobrania777.34 KB
    Pekka Henttu pdfplik do pobrania639.58 KB
    Richard Thummel pdfplik do pobrania1.51 MB
    Tomasz Różyński pdfplik do pobrania1.13 MB
    Joanna Wieczorek pdfplik do pobrania967.21 KB
    Tomasz Soczyński pdfplik do pobrania588.33 KB
    Florian Guillermet pdfplik do pobrania742.08 KB
    Jean Pierre Lentz pdfplik do pobrania999.79 KB
    Leendert Bal pdfplik do pobrania1.62 MB
    Peter van Blyenburgh pdfplik do pobrania1.1 MB   
    Francis Schubert pdfplik do pobrania425.28 KB
    Rafael Schvartzman pdfplik do pobrania1.6 MB

Zdjęcia z konferencji:

    Rejestracja zipplik do pobrania587.74 KB
    Powitanie zipplik do pobrania1.51 MB
    Panel 1 zipplik do pobrania902.03 KB
    Panel 2 zipplik do pobrania817.09 KB
    Panel 3 zipplik do pobrania1.42 MB
    Panel 4  zipplik do pobrania1.36 MB
    Panel 5 zipplik do pobrania589.16 KB
    Podsumowanie 1 dnia zipplik do pobrania279.55 KB
    Panel 6 zipplik do pobrania1.97 MB
    Panel 7 zipplik do pobrania528.01 KB
    Panel 8 zipplik do pobrania1.34 MB
    Sesja zamykająca zipplik do pobrania496.43 KB
    Briefing prasowy zipplik do pobrania422.99 KB
 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies