4 kwietnia został oficjalnie uruchomiony Krajowy System Informacji Dronowej (KSID) Drony.gov.pl
Uruchomienie portalu Drony.gov.pl oznacza jednoczesne wyłączenie możliwości dodawania nowych danych na dotychczasowej stronie internetowej drony.ulc.gov.pl. Ta ostatnia pozostaje jedynie w trybie "do odczytu", co oznacza, że użytkownicy nie mają już możliwości wprowadzania na niej nowych informacji ani aktualizowania danych.
Nowy portal KSID drony.gov.pl, został głównym źródłem informacji i interakcji związanych z dronami, zapewniając aktualne i kompleksowe dane oraz usługi związane z tym obszarem.
Portal umożliwia użytkownikom realizację spraw związanych z rejestracją operatorów i pilotów oraz uzyskiwanie uprawnień wymaganych do przeprowadzania różnego rodzaju operacji. Wszyscy użytkownicy otrzymali także możliwość cyfrowego zarządzania swoimi danymi oraz szczegółowymi informacjami w zakresie użytkowanych BSP. Udogodnieniem jest także możliwość skomunikowania się w pilnych sprawach z Urzędem bezpośrednio z poziomu swojego profilu.
System jest także nowoczesnym narzędziem, które zautomatyzuje i przyspieszy procesy administracyjne od strony Urzędu a to przełoży się na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na odpowiedź.
W portalu KSID udostępniona została usługa e-learningu, która pomoże użytkownikom zdobyć podstawową wiedzę na temat zasad związanych z przeprowadzaniem bezpiecznych lotów dronów. Dzięki tej usłudze użytkownicy mają dostęp do materiałów edukacyjnych online, które pomogą im zrozumieć podstawowe aspekty związane z bezpiecznym operowaniem dronami, tak aby mogli prowadzić loty zgodnie z obowiązującymi przepisami. Platforma umożliwia użytkownikom przeprowadzenie elektronicznego szkolenia oraz egzaminu w ramach podkategorii A1 i A3 kategorii otwartej. Po pomyślnym zaliczeniu egzaminów, uzyskane przez użytkownika nowe kwalifikacje zostaną automatycznie zapisane na jego koncie. Dodatkowo, usługa zapewnia materiały szkoleniowe, które przygotują użytkowników do egzaminu w podkategorii A2. Dzięki temu użytkownicy mogą wygodnie i skutecznie zdobywać niezbędną wiedzę oraz kwalifikacje związane z bezpiecznym korzystaniem z dronów.
W kolejnych etapach zostanie uruchomiona aplikacja PAŻP o nazwie Drone Tower, która będzie oficjalnym systemem teleinformatycznym do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem, czyli tzw. check-in. Krajowy System Informacji Dronowej zostanie także rozszerzony o nowe cyfrowe usługi. Jedną z tych usług będzie nowoczesne narzędzie do planowania misji, znane jako Kreator misji KSID.
Dodatkowo, na terenie kraju zostaną wdrożone trzy lokalizacje innowacyjnego wsparcia zaawansowanych lotów BSP, które będą nosić nazwę DTM Autonomia. To zaawansowane rozwiązanie ma na celu umożliwienie prowadzenia lotów bezzałogowych na szeroką skalę.
Kolejnym modułem, który zostanie wprowadzony, jest e-SORA. Jest to narzędzie ułatwiające opracowywanie dokumentów składanych do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) związanych z oceną ryzyka operacji lotniczej. Dokumentacja ta jest potrzebna do uzyskania zezwolenia na loty w kategorii szczególnej.
e-SORA będzie również dodatkowym narzędziem dla pracowników urzędu, wspierającym w analizie oceny ryzyka operacyjnego oraz identyfikacji ryzyka na ziemi i w przestrzeni powietrznej. Te nowe rozwiązania mają na celu poprawę zarządzania i kontrolowania operacji dronów oraz zwiększenie bezpieczeństwa i skuteczności działań w tej dziedzinie.
Udostępniane usługi zostały wytworzone w ramach realizowanego przez PAŻP, we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwem Infrastruktury, projektu „Usługi cyfrowe dla BSP”. Projekt ten jest realizowany przy wsparciu środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020.