Polska osiągnęła bardzo wysoki poziom zgodności z normami ICAO w zakresie ochrony lotnictwa wynoszący 99,4 proc., informuje raport końcowy przesłany do Urzędu Lotnictwa Cywilnego w dniu 8 czerwca 2017 roku. W raporcie wyrażono uznanie dla pracowników ULC za profesjonalizm i zaangażowanie, które przyczyniły się do sprawnego przebiegu i sukcesu audytu.
Audyt miał miejsce w dniach 3-7 kwietnia i dotyczył zbadania poziomu zgodności polskiego nadzoru z normami ICAO w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego. Został przeprowadzony w ramach Światowego Programu Audytów w zakresie Ochrony – Ciągły Proces Monitorowania (ICAO Universal Security Audit Programme - Continuous Monitoring Approach USAP-CMA).
Założeniem Programu USAP-CMA jest promowanie ochrony lotnictwa cywilnego w skali globalnej poprzez stały nadzór i monitorowanie działań państw członkowskich ICAO, w celu zwiększenia zgodności z normami ICAO w zakresie ochrony lotnictwa. W ramach audytów sprawdzany jest poziom wdrożenia kluczowych elementów systemu nadzoru w zakresie ochrony lotnictwa oraz stopień zgodności systemu krajowego ze standardami Załącznika 17 – Ochrona oraz standardami Załącznika 9 – Ułatwienia (tylko w zakresie standardów związanych z ochroną).
***
Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO) jest wyspecjalizowaną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), odpowiedzialną przede wszystkim za opracowywanie i wdrażanie międzynarodowych przepisów regulujących bezpieczeństwo ruchu lotniczego, ekonomię transportu lotniczego oraz ochronę środowiska, która jest jednym z priorytetów Organizacji. ICAO została powołana w 1944 roku na mocy Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym (tzw. Konwencji Chicagowskiej).