29.12.2016 Aktualizacja: 02.06.2021


Krajowy Program Bezpieczeństwa 2017-2020 ustanawia wskaźniki poziomu bezpieczeństwa (SPI – Safety Performance Indicator), które na podstawie odrębnych przepisów winny być opracowywane przez podmioty lotnicze, objęte obowiązkiem mierzenia poziomu bezpieczeństwa (Safety Performance Monitoring). 

Do takich podmiotów zaliczamy ośrodki szkolenia lotniczego i operatorów lotniczych (organizacje typu complex),zarządzających lotniskami użytku publicznego oraz instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej - zobowiązanych do posiadania wdrożonego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem.

Prezes ULC zachęca do udziału w niniejszym projekcie także te podmioty, które dzisiaj nie mają obowiązku mierzenia poziomu bezpieczeństwa. Kwartalna publikacja uśrednionych wartości SPI pozwoli na bieżąco ocenić trendy zagrożeń oraz udzielać informacji o poziomie bezpieczeństwa w skali kraju. Większy udział podmiotów raportujących wartości wskaźników pozwoli na pełniejszy obraz sytuacji, a tym samym precyzyjniejsze działania zapobiegawcze bez angażowania zbyt kosztownych środków i zasobów, zarówno po stronie podmiotów lotniczych, jak i budżetu Państwa.

W pierwszej edycji wartości SPI są wskazane jako kwartalne. Podmioty lotnicze powinny przekazywać kwartalne wartości SPI z organizacji w terminie 2 tygodni po zakończeniu każdego kwartału.

Aby maksymalnie uprościć przekazywanie tych danych, podmioty lotnicze powinny przekazywać wartości SPI na adres mailowy:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla ułatwienia przygotowano poniższe formularze w formacie .XLSX (Excel) które wystarczy wypełnić we wskazanych polach. Generowanie wartości SPI odbywa się automatycznie.

xlsxSPI ADR2.67 MB dla zarządzających lotniskami
xlsxSPI OPS2.67 MB dla operatorów lotniczych
xlsxSPI ATO11.9 KB - dla organizacji szkolenia lotniczego
xlsxSPI ATM11.9 KB - dla instytucji zapewniających służby zarządzania ruchem lotniczym
xlsxSPI AHAC10.74 KB - dla agentów obsługi naziemnej w zakresie obsługi materiałów niebezpiecznych lub zaopatrywania statków powietrznych w materiały napędowe

Wdrożenie wskaźników bezpieczeństwa (SPI) w dokumentacji zarządzania bezpieczeństwem organizacji może polegać na zastosowaniu odwołania do niniejszej strony internetowej. Oddzielne kopiowanie każdego SPI z Krajowego Planu Bezpieczeństwa nie jest wymagane. Pozwoli to na uniknięcie każdorazowych zmian w dokumentacji organizacji przy corocznych zmianach Krajowego Planu Bezpieczeństwa.

Kwartalne biuletyny KPB będą dostępne na stronie internetowej ULC w terminie 1 miesiąca po zakończeniu kwartału.

Tabela aktualnych SPI dla podmiotów objętych obowiązkiem monitorowania poziomu bezpieczeństwa (Safety Perfomance Monitoring) na podstawie oddzielnych przepisów z zakresu Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem (Safety Management System – SMS).

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z podjętymi ustaleniami na spotkaniu grupy roboczej SMS, które odbyło się w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego dnia 20.02.2019 r., wskaźniki bezpieczeństwa SPIs przesyłane będą tak jak dotąd kwartalnie, natomiast z podziałem miesięcznym.

xlsxSPI_ADR_2019.xlsx2.68 MBR

 xlsxKopia_SPI_OPS_2019.xlsx2.67 MB

xlsxKopia_SPI_ATO_2019.xlsx13.18 KB

xlsxKopia_SPI_ATM_2019.xlsx12.3 KB

xlsxKopia_SPI_AHAC_2019.xlsx11.25 KB

Ważna od: 01.01.2019 r. do: obecnie
xlsxtabela_SPI_2019.xlsx14.67 KB


Ważna od: 28.03.2017r. do: 31.12.2018 r.
xlsxtabela_SPI_2017.xlsx13.05 KB

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies