31.12.2021 Aktualizacja: 31.12.2021

Podsumowanie aktywności ULC w 2021 roku

Zbliża się koniec roku, zatem czas na podsumowania. Przedstawiamy najważniejsze aktywności Urzędu oraz najciekawsze wydarzenia z zakresu lotnictwa cywilnego w 2021 roku.

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe wyzwania. Ostatnie dwa lata były dla lotnictwa wyjątkowo trudne. Stojąc u progu 2022 roku życzymy wszystkim naszym Klientom oraz sympatykom lotnictwa, aby nowy rok był pełen wiary w to, że wszyscy wyjdziemy z obecnego kryzysu mocniejsi i pełny spełnionych marzeń o lataniu.

 

Styczeń


Certyfikat CAT III B ILS dla lotniska Gdańsk (EPGD)

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zmienił certyfikat lotniska Gdańsk (EPGD) poprzez jego rozszerzenie o możliwość wykonywania operacji lądowania w Kategorii IIIB na kierunku drogi startowej „29”. Lotnisko Gdańsk stało się tym samym pierwszym w Polsce lotniskiem i zarazem jednym z niewielu w Europie, gdzie możliwe będzie wykonywanie operacji lądowania statków powietrznych w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych, tzw. warunkach ograniczonej widzialności (LVP).


EASA zezwala na powrót samolotów Boeing 737 Max do wykonywania operacji lotniczych w Europie

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zezwoliła na powrót do wykonywania operacji lotniczych zmodyfikowanej wersji Boeinga 737 MAX, nakazując aktualizację oprogramowania, przeróbki instalacji elektrycznej, przeglądy konserwacyjne, aktualizację instrukcji obsługi oraz szkolenia załóg, co pozwoli na bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych w europejskiej przestrzeni powietrznej po niemal dwóch latach od uziemienia maszyn.

Luty


Aktualizacja Krajowego Programu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym

Krajowy Program Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym określa standardy obowiązujące na terytorium Polski w obszarze zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym.

Marzec


Rusza pierwsze centrum egzaminów teoretycznych poza siedzibą ULC

Urząd Lotnictwa Cywilnego otworzył w Centrum Lotniczym w Depułtyczach Królewskich (k. Chełma) centrum egzaminów teoretycznych. To pierwsze centrum egzaminacyjne poza siedzibą ULC.

Kwiecień

Warsztaty dotyczące organizacji pokazów lotniczych w sezonie 2021

22 kwietnia 2021 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyły się wiosenne, otwarte warsztaty poświęcone organizacji pokazów lotniczych w nadchodzącym sezonie. Warsztaty zostały przeprowadzone w formie online, a udział w nich wzięli organizatorzy pokazów, ich przedstawiciele, osoby funkcyjne oraz piloci. W trakcie warsztatów, uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami z organizacji i prowadzenia pokazów lotniczych, w tym tych związanych z nową sytuacją, którą jest organizacja pokazów lotniczych w czasie restrykcji spowodowanych pandemią COVID-19.


Maj


ULC nawiązuje współpracę z CPT ABW

Urząd Lotnictwa Cywilnego zacieśnia kooperację z CPT ABW m.in. w zakresie szkoleń świadomości ochrony w lotnictwie cywilnym. W ramach bieżącej współpracy prowadzona została wymiana informacji i doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa antyterrorystycznego w sektorze lotnictwa cywilnego.


Restrykcje lotnicze wobec Białorusi

25 maja Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) opublikowała Biuletyn Bezpieczeństwa tzw. SIB (Safety Information Biulletin), który dotyczy zdarzenia z dnia 23 maja br. związanego z lądowaniem awaryjnym samolotu Ryanair w Mińsku na Białorusi.


Polski wniosek kierunkowo zaakceptowany przez radę ICAO

27 maja 2021 r. odbyło się posiedzenie Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ICAO w sprawie rozpoczęcia badania okoliczności niedzielnego incydentu związanego z wymuszonym lądowaniem samolotu cywilnego w Mińsku. Jest to procedura z art. 55 ust. e) Konwencji chicagowskiej. Polski wniosek o wszczęcie niezależnego śledztwa w tej sprawie został kierunkowo zaakceptowany.


Czerwiec


Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje- zabierz Unijny Certyfikat COVID- rusza kampania informacyjna ULC

5 czerwca br. na Lotnisku Chopina w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i przedstawicieli sektora lotniczego, która zainaugurowała ogólnopolską kampanię informacyjną „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje”. Jej celem jest zachęcenie Polaków do wyboru transportu lotniczego podczas tegorocznych wakacji.

Nowi sygnatariusze porozumienia w ramach Forum Wymiany Danych SMS

24 czerwca 2021 r. firmy lotnicze Jet Story Sp. z o.o oraz WELCOME Airport Services Sp. z o.o dołączyły do grona sygnatariuszy Forum Wymiany Danych SMS.


Lipiec


Informacje dla podróżujących samolotem – WAŻNE

10 lipca 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, osoby przylatujące do Polski zostały zobowiązane do wypełnienia przed odprawą na rejs karty lokalizacji podróżnego w formie elektronicznej, dostępnej na stronie www.gov.pl, a w przypadku braku takiej możliwości, w wersji papierowej na pokładzie samolotu. Rozporządzenie wprowadziło do stosowania Unijny Certyfikat COVID.


Sierpień


Przedstawiciele ICAO w Polsce – rozpoczęcie badań incydentu lotniczego na Białorusi

W dniach 4-6 sierpnia 2021 r., w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyła się wizyta przedstawicieli Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ang. ICAO) w Polsce. To pierwsze z cyklu kilku międzynarodowych spotkań, których celem jest zbadanie i wyjaśnienie incydentu lotniczego z 23 maja 2021 r., dotyczącego nieplanowanego lądowania samolotu (rejs FR4978) w Mińsku na Białorusi.


Konsultacje w sprawie aktualizacji "Planu skuteczności działania służb żeglugi powietrznej na lata 2020–2024"

31 sierpnia 2021 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu zrewidowanego "Planu skuteczności działania służb żeglugi powietrznej na lata 2020–2024" (PSD RP3).


Wrzesień


ULC i LAW zacieśniają współpracę w obszarze zarządzania bezpieczeństwem

2 września 2021 w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego podpisano porozumienie o współpracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym Rzeczypospolitej Polskiej pomiędzy Urzędem Lotnictwa Cywilnego a Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie. Porozumienie z ramienia ULC podpisał Pan Piotr Samson, Prezes Urzędu –a stronę LAW reprezentował gen.bryg.pil. dr inż. Krzysztof Cur, Rektor-Komendant Akademii. ULC i LAW zadeklarowały chęć wspólnego działania na rzecz zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym oraz dzielenia się ze środowiskiem lotniczym najlepszymi praktykami i doświadczeniami z obszaru zapewnienia bezpieczeństwa w operacjach lotniczych.


Nowi p. o. wiceprezesów ULC

W dniu 14 września 2021 r. minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, odwołał ze stanowiska wiceprezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Michała Witkowskiego. Jednocześnie powierzył pełnienie obowiązków wiceprezesów ULC Andrzejowi Kotwicy oraz Michałowi Kozłowskiemu.


Październik


Szef najważniejszej europejskiej agencji lotniczej z wizytą w ULC

Patrick Ky, dyrektor wykonawczy Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA, ang. European Union Aviation Safety Agency), jednej z najważniejszych organizacji na świecie, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym, złożył wizytę w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.


Listopad


Porozumienie w sprawie współpracy przy podejmowaniu działań związanych z badaniem zdarzenia lotniczego

9 listopada 2021 r. Bogusław Trela, Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, Bogdan Święczkowski, I zastępca Prokuratora Generalnego - Prokurator Krajowy oraz Piotr Samson, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, podpisali Porozumienie w sprawie współpracy przy podejmowaniu działań związanych z badaniem zdarzenia lotniczego. Celem porozumienia jest uregulowanie zasad współpracy pomiędzy nadzorem lotniczym, PKBWL oraz organami prowadzącymi postępowanie karne przygotowawcze w związku z zaistnieniem zdarzenia lotniczego.


Krajowa Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym

W dniach 16-17 listopada 2021 r., odbyła się Krajowa Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym. Gospodarzem wydarzenia była Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa. Krajowa Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym jest jednym z największych cyklicznych wydarzeń organizowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Celem Konferencji jest poprawa bezpieczeństwa lotniczego w Polsce, a poruszane tematy dotyczą zarówno sektora lotnictwa komercyjnego (CAT), jak i lotnictwa ogólnego (GA).


Podpisanie umowy o komunikacji lotniczej z Republiką Seszeli

18 listopada 2021 r. w Dubaju została podpisana Umowa, między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Seszeli o komunikacji lotniczej, która została wynegocjowana przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.


Grudzień


„Bezpiecznego luku!” – rusza nowa kampania informacyjna ULC

7 grudnia 2021 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczyna kampanię informacyjną pt. „Bezpiecznego lotu luku!”, której celem jest zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat tego, co można wysyłać, a co jest zabronione w międzynarodowych przesyłkach pocztowych i kurierskich.


Zmiany dot. przylotów z Non Schengen - informacja dla pasażerów i załóg

17 grudnia opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, które zwalnia z obowiązkowych testów po przylocie ze strefy non Schengen m.in. załogi samolotów wykonujące loty w ramach obowiązków służbowych.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies