Wskazówki w zakresie zdrowia dla osób zamierzających odbyć podróż drogą lotniczą.
Leki i substancje medyczne
Leki w płynie, aerozolu lub żelu, leki w ampułkostrzykawkach, substancje i sprzęty medyczne przeznaczone do użycia przez pasażera podobnie jak pozostałe przedmioty pasażerskie w bagażu muszą zostać poddane kontroli bezpieczeństwa. Zaleca się, aby leki były wyraźnie oznakowane, aby ułatwić kontrolę bezpieczeństwa. W bagażu podręcznym można przewozić niezbędne z medycznego punktu widzenia płyny, leki i kremy o objętości przekraczającej 100 mililitrów jednak należy je wyłożyć na taśmę urządzenia prześwietlającego bagaż, aby zostały oddzielnie sprawdzone.
Szczepienia
Przed podróżą do krajów egzotycznych sprawdź, jakie szczepienia są wymagane. Istotne jest, aby zaplanować wizytę w poradni chorób zakaźnych odpowiednio wcześnie ze względu na wymaganą separację czasową przed podróżą aby uzyskać skuteczną ochronę przed powszechnie występującymi na świecie chorobami zakaźnymi. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, gdyż niektóre szczepionki mogą być szkodliwe dla płodu. Przed podjęciem decyzji o szczepieniu należy skontaktować się z ginekologiem lub lekarzem położnikiem, aby wykluczyć możliwość wystąpienia potencjalnych niepożądanych objawów ubocznych.
Przeziębienie lub grypa a podróż samolotem
UWAGA: Jesteś przeziębiony lub masz objawy grypy odłóż podróż lotniczą do czasu gdy poczujesz się lepiej, pozostań w domu i skontaktuj się z lekarzem. Przydatne informacje w tym zakresie znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Wskazówki dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się
Odpowiednio wcześniej przed wykonaniem lotu skontaktuj się z przewoźnikiem lotniczym i uzgodnij sprawę transportu na wózku inwalidzkim, asysty psa przewodnika i warunków przydzielenia odpowiedniego miejsca w samolocie. Zabierz ze sobą w kartę informacyjną od swojego lekarza dotyczącą leczenia, stosowanych leków, ograniczeń zdrowotnych, etc., na wypadek konieczności udzielenia nagłej pomocy.
Choroby serca, medyczne urządzenie wspomagające a podróż samolotem
Przed planowanym lotem zalecamy skonsultować się z lekarzem prowadzącym odnośnie ustalenia braku przeciwwskazań do odbycia podróży lotniczej. Jeśli masz wewnętrzne lub zewnętrzne urządzenie medyczne, takie jak rozrusznik serca nie poddawaj się kontroli z użyciem czy ręcznego wykrywacza metalu bramki do wykrywania metalu, poproś operatora o kontrolę manualną. Zabierz ze sobą kartę charakterystyki rozrusznika serca na wypadek problemów.
Metalowe implanty
Poinformuj operatora kontroli bezpieczeństwa, że masz wszczepiony implant kolana, biodra, inny metalowy implant lub inne wewnętrzne urządzenie medyczne, które wzbudzi sygnał w bramce do wykrywania metali wówczas zostaniesz poddany kontroli manualnej.
Cukrzyca a podróż samolotem
Jeśli masz zainstalowaną pompę insulinowa lub urządzenie monitorujące poziom glukozy poinformuj operatora kontroli bezpieczeństwa o lokalizacji urządzenia. Nie będzie wymagane odinstalowanie urządzenia medycznego, jednak konieczne będzie przeprowadzenie kontroli inną metodą, np. kontrola manualna i test na obecność śladów materiałów wybuchowych.
Dodatkowy sprzęt medyczny powinien być wyłożony z bagażu na taśmę urządzenia rentgenowskiego i prześwietlony osobno od pozostałych rzeczy. Jeśli obawiasz się, że sprzęt może zostać uszkodzony podczas prześwietlenia poproś o zastosowanie innej metody kontroli bezpieczeństwa.
Więcej informacji odnośnie podróży lotniczej osób z cukrzycą znajdziesz tutaj
Pasażer ze stomią
Możesz poddać się kontroli bezpieczeństwa bez konieczności odsłaniania lub opróżniania worka stomijnego. Przed wejściem do strefy kontroli należy poinformować operatora kontroli bezpieczeństwa, że posiada się zainstalowany na ciele worek stomijny. Worek stomijny podlega dodatkowej kontroli przy użyciu wykrywacza metali i może wymagać również kontroli manualnej. Możesz poprosić operatora o kontrolę w miejscu odosobnionym.
Jak bezpiecznie latać samolotem w ciąży?
Zasady dotyczące warunków lotu kobiet w ciąży jest indywidualnie ustalana przez przewoźnika lotniczego, sprawdź na stronie internetowej przewoźnika lotniczego, do którego tygodnia ciąży możesz podróżować z wybraną linią lotniczą.
Jeśli przyszła mama jest aktywna zawodowo, często podróżuje, nie ma powodów, by rezygnowała
z dotychczasowego trybu życia. Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, można śmiało realizować swoje pasje. Kobieta w ciąży powinna być jednak – i tylko ze względów bezpieczeństwa -traktowana jak osoba o ograniczonej sprawności ruchowej, o której traktuje rozporządzenie (WE) nr 1107/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie praw osób niepełnosprawnych oraz osób
o ograniczonej sprawności ruchowej podróżujących drogą lotniczą.
Należy pamiętać, że niektóre linie lotnicze wymagają, aby kobieta w ciąży posiadały przy sobie potrójną kopię zaświadczenia od swojego lekarza położnika, która potwierdza przeprowadzenie badania
w przeciągu 72 godzin (24 godziny są preferowane) przed wylotem, stwierdzającego brak przeciwwskazań medycznych do odbycia lotu. Zaświadczenie powinno również zawierać datę przewidywanego porodu.
Przed rozpoczęciem podróży zalecamy Paniom kontakt z przewoźnikiem lotniczym, z którym zamierzają odbyć podróż lotniczą w celu uzyskania informacji odnośnie ogólnych warunków przewozu dotyczących kobiet w ciąży. Przed 32 tygodniem ciąży nie są wymagane specjalne formularze. Po 32 tygodniu ciąży należy pobrać ze strony internetowej przewoźnika lotniczego formularz MEDIF i przesłać go co najmniej 48 godzin przed wylotem, a po przesłaniu upewnić się, nawet telefonicznie, że formularz dotarł do miejsca przeznaczenia.
Na lotnisku warto zaopatrzyć się w butelkę wody mineralnej, ponieważ na pokładzie samolotu panuje niska wilgotność. Najlepiej kupić ją w sklepie bezcłowym, wówczas bez problemu można wnieść ją na pokład.
Gdy przyszła mama decyduje się lecieć klasycznymi liniami, przy rezerwacji biletu może wybrać sobie miejsce takie, jakie jej zdaniem jest najlepsze. Należy przy tym mieć na względzie, że osoby
o ograniczonej sprawności ruchowej nie powinny zajmować miejsc przy wyjściach bezpieczeństwa, które służą do ewakuacji samolotu. Zalecamy mamom w tym względzie stosowanie się do instrukcji personelu pokładowego, który przydzieli im miejsca gwarantujące im wysoki poziom komfortu
i bezpieczeństwa. W przypadku przewoźników niskokosztowych dobrze jest pomyśleć o wykupieniu priorytetowej odprawy tak, aby przyszła mama mogła wejść jako pierwsza na pokład samolotu.
W samolocie - długość podróży kobiety w ciąży nie powinna przekraczać 4 godzin. Kobieta ciężarna powinna spacerować co pół godziny w czasie spokojnego lotu, oraz zginać i prostować nogi w kostkach. To pozwoli zapobiec ewentualnym kłopotom z krążeniem (zastojem krwi w kończynach dolnych). Zalecamy także spożywanie napojów niegazowanych, ponieważ niska wilgotność w kabinie sprzyja łatwemu odwodnieniu organizmu.
Zapinanie pasów, choć niezbyt komfortowe dla przyszłych mam, jest obowiązkowe przy starcie
i lądowaniu. – Należy je zapiąć na wysokości miednicy tak, by nie uciskały one brzucha. W ten sposób kobieta w ciąży będzie mogła spokojnie i – co najważniejsze – bezpiecznie odbyć podróż.
W przypadku dodatkowych wątpliwości zalecamy Paniom kontakt z lekarzem położnikiem bądź przewoźnikiem lotniczym, z którym zamierzają odbyć podróż.
Przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych niezbędnych do leczenia medycznego
Jeżeli ze względów zdrowotnych istnieje potrzeba zabrania w podróż lotniczą środków odurzających lub substancji psychotropowych niezbędnych do leczenia medycznego zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami dostępnymi na poniższej stronie internetowej:
https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej
lub skontaktowania się z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym pod wskazanym adresem:
Główny Inspektorat Farmaceutyczny
ul. Senatorska 12, 00-082 Warszawa
tel. kancelarii: 22 635 99 66
faks: 22 831 02 44
Godziny pracy urzędu: 8:15 – 16:15