25.10.2013 Aktualizacja: 23.10.2014

Lot a zdrowie

Wskazówki w zakresie zdrowia dla osób zamierzających odbyć podróż drogą lotniczą:

W celu zapewnienia Państwu wysokiego komfortu podróży lotniczej zachęcamy Państwa do zapoznania się przed jej rozpoczęciem z poniżej zamieszczonymi informacjami odnośnie kwestii zdrowotnych:

I.    Przed podróżą lotniczą zalecamy:

 1. Udać się do swojego lekarza z prośbą o przeprowadzenie badania w kontekście planowanego lotu;
 2. Sprawdzić ważność wykonanych szczepień i ewentualnie dokonać ich aktualizacji w zależności od planowanego miejsca pobytu z granicą;
 3. Przygotować niezbędny zestaw leków dla siebie. Poprosić lekarza o wystawienie dodatkowej recepty w przypadku niedostatecznej ilości środków farmaceutycznych potrzebnych do kontynuacji leczenia;
 4. Wykupić polisę ubezpieczeniową i ewentualnie dokonać aktualizacji polisy o część obejmującą transport do szpitala;
 5. Dokonać przeglądu stomatologicznego;
 6. Zabrać ze sobą zapasową parę okularów lub odpowiednią ilość soczewek kontaktowych

II.    Szczepienia:

Istotne jest, aby podróżni aktualizowali wykonywanie szczepień ochronnych zgodnych z kalendarzem w celu skutecznej ochrony przed powszechnie występującymi na świecie chorobami zakaźnymi.
Aby się zaszczepić lekarz, przed kwalifikacją do wykonania szczepienia będzie oczekiwał następujących informacji: historii choroby, wieku, miejsca pobytu za granicą i warunków zakwaterowania, pory roku kiedy odbędzie się lot, czasu pobytu za granicą i rodzaju turystyki np. piesza, autobusowa, etc.
Szczególną uwagę odnośnie szczepień muszą zwrócić kobiety ciężarne, gdyż niektóre ze szczepionek mogą być szkodliwe dla płodu. Przed podjęciem decyzji o szczepieniu należy skontaktować się z ginekologiem lub lekarzem położnikiem, aby wykluczyć możliwość wystąpienia potencjalnych niepożądanych objawów ubocznych.

III.    Przeziębienie lub grypa a podróż samolotem.

UWAGA: Jesteś przeziębiony lub masz objawy grypy odłóż podróż lotniczą do czasu gdy poczujesz się lepiej, pozostań w domu i skontaktuj się z lekarzem!

W miejscach publicznych, takich jak lotnisko lub pokład statku powietrznego zawsze zachowuj podstawowe zasady higieny:

 1. często myj ręce mydłem i wodą;
 2. zakrywaj nos i usta chusteczką higieniczną gdy kaszlesz i kichasz;
 3. wyrzuć chusteczkę do kosza tuż po jej użyciu;
 4. unikaj uścisków dłoni podczas powitań;
 5. zachowuj odstęp od innych osób, gdy z nimi rozmawiasz.

Przydatne informacje w tym zakresie znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia >>>

IV.    Wskazówki dla starszych osób:

Niezależnie od powyższych porad, przed rozpoczęciem podróży lotniczej warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 1. Stan kręgosłupa i dopasować wielkość bagażu do swoich możliwości;
 2. Dopasować odzież do miejscowych warunków klimatycznych (pamiętać o kapeluszu przeciwsłonecznym!).
 3. W przypadku obawy o swoje zdrowie warto rozważyć podróż z biurem podróży.

V.    Wskazówki dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się:

 1. Odpowiednio wcześniej przed wykonaniem lotu skontaktować się z przewoźnikiem lotniczym i uzgodnić sprawę transportu na wózku inwalidzkim, asysty psa przewodnika i warunków przydzielenia odpowiedniego miejsca do siedzenia.
 2. Upewnić się o warunkach udzielenia pomocy medycznej w miejscu pobytu.
 3. Zaopatrzyć się od swojego lekarza w kartę informacyjną dotyczącą leczenia, stosowanych leków, ograniczeń zdrowotnych, etc.
 4. Zabrać ze sobą i przechowywać w widocznym miejscu niezbędne informacje o swoim stanie zdrowia dla osób postronnych na wypadek konieczności udzielenia nagłej pomocy.

VI.    Podczas pobytu w miejscu docelowym zalecamy:

 1. Spożywać wodę butelkowaną lub gotowaną.
 2. Unikać lodu w drinkach.
 3. Unikać niepasteryzowanych produktów mlecznych.
 4. Unikać spożywania warzyw i owoców obmytych lokalną wodą.
 5. Można spożywać owoce po ich własnoręcznym obraniu z grubej skórki, np. banany, pomarańcze, mandarynki.
 6. Upewnić się o starannym dogotowaniu potraw i spożywać je kiedy są jeszcze gorące.
 7. Unikać spożywania owoców morza.
 8. Unikać kupowania owoców z ulicznych straganów.
 9. Dbać o higienę osobistą.

VII.    Choroby serca:

Przed planowanym lotem zalecamy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub lekarzem lotniczym odnośnie ustalenia braku przeciwwskazań do odbycia podróży lotniczej i przedstawić swoje zalecenia które mogą sprowadzać się do następujących kwestii:

 1. upewnienia się co do posiadania właściwych leków nasercowych podczas odbywania lotu i posiadania ich w bagażu podręcznym;
 2. posiadania dodatkowego spisu leków na oddzielnej kartce;
 3. dostosowania sposobu dawkowania w odniesieniu do przekraczanych stref czasowych;
 4. posiadania ze sobą ostatniego zapisu EKG;
 5. posiadania ze sobą karty charakterystyki rozrusznika serca w przypadku jego wszczepienia;
 6. kontaktu z linią lotniczą odnośnie możliwości dostarczenia odpowiedniego posiłku, tlenu medycznego lub wózka inwalidzkiego;
 7. ograniczenia ilości i wagi zgłaszanego do odprawy bagażu;
 8. ograniczenia nadmiernego chodzenia po pokładzie zwłaszcza na dużych wysokościach.

Jak bezpiecznie latać samolotem w ciąży?

Sprawa dotycząca przewozu kobiet w ciąży jest indywidualnie ustalana przez przewoźnika lotniczego.

Co jest potrzebne przed podróżą? W którym trymestrze najlepiej planować wylot? Gdzie usiąść w samolocie i jak zapinać pasy? Wątpliwościom nie ma końca, kiedy kobieta nie leci sama, a z dodatkowym pasażerem w swoim łonie. Jeśli przyszła mama jest aktywna zawodowo, często podróżuje, nie ma powodów, by rezygnowała z dotychczasowego trybu życia. Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, można śmiało realizować swoje pasje. Kobieta w ciąży powinna być jednak – i tylko ze względów bezpieczeństwa -traktowana jak osoba o ograniczonej sprawności ruchowej, o której traktuje rozporządzenie (WE) nr 1107/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie praw osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej podróżujących drogą lotniczą (plik do pobrania).
Należy pamiętać, że niektóre linie lotnicze wymagają, aby kobieta w ciąży posiadały przy sobie potrójną kopię zaświadczenia od swojego lekarza położnika, która potwierdza przeprowadzenie badania w przeciągu 72 godzin (24 godziny są preferowane) przed wylotem, stwierdzającego brak przeciwwskazań medycznych do odbycia lotu. Zaświadczenie powinno również zawierać datę przewidywanego porodu.
Przed rozpoczęciem podróży zalecamy Paniom kontakt z przewoźnikiem lotniczym, z którym zamierzają odbyć podróż lotniczą w celu uzyskania informacji odnośnie ogólnych warunków przewozu kobiet w ciąży.

Przed podróżą

Zanim przyszła mama wykupi lot, warto by najpierw zastanowiła się nad terminem wylotu. Najlepiej, by lot przypadł na drugi trymestr ciąży. Wówczas przestają dokuczać mdłości, rozwinięte są już wszystkie najważniejsze organy dziecka.
Noworodki nie mogą latać samolotem, ponieważ ich pęcherzyki płucne nie są jeszcze całkowicie rozwinięte. Niemowlęta również są szczególnie wrażliwe na zmiany ciśnienia panującego w kabinie (reagują płaczem i niepokojem) i aby temu zapobiec należy je poić butelką zwłaszcza podczas startu i lądowania.
Mając na uwadze bezpieczeństwo przyszłych mam i ich dzieci, linie lotnicze nie wpuszczą na pokład kobiet, których ciąża zbliża się ku końcowi tj. 36. tygodnia w przypadku ciąży pojedynczej i 32. tygodnia w sytuacji ciąży mnogiej. Przed 32 tygodniem ciąży nie są wymagane specjalne formularze. W zaświadczeniu od lekarza wystarczy zawrzeć informację o stanie zdrowia pacjentki i o zaawansowaniu ciąży. Po 32 tygodniu ciąży należy pobrać formularz MEDIF i przesłać go co najmniej 48 godzin przed wylotem, a po przesłaniu upewnić się, nawet telefonicznie, że formularz dotarł do miejsca przeznaczenia.
Lot w zaawansowanej ciąży może się odbyć jedynie na własną odpowiedzialność pasażerki.
Należy również udać się do lekarza położnika. Nie tylko wtedy, gdy zaawansowanie ciąży pozwala na lot, ale również w przypadku, gdy pacjentka zbliża się do wyznaczonej przez przewoźnika granicy porodu. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, wyda on zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podróży. Na takim zaświadczeniu powinny znaleźć się dane pacjentki, tydzień ciąży i planowany termin porodu. Kiedy podróż powrotna będzie odbywać się u obcojęzycznego przewoźnika, warto aby orzeczenie lekarskie było przetłumaczone na język angielski.

Na lotnisku

Ponieważ na pokładzie samolotu panuje niska wilgotność, warto zaopatrzyć się w butelkę wody mineralnej. Najlepiej kupić ją w sklepie bezcłowym, gdyż wówczas bez problemu można wnieść ją na pokład.
Gdy przyszła mama decyduje się lecieć klasycznymi liniami, przy rezerwacji biletu może wybrać sobie miejsce takie, jakie jej zdaniem jest najlepsze. Należy przy tym mieć na względzie, że osoby o ograniczonej sprawności ruchowej nie powinny zajmować miejsc przy wyjściach bezpieczeństwa, które służą do ewakuacji samolotu. Zalecamy mamom w tym względzie stosowanie się do instrukcji personelu pokładowego, który przydzieli im miejsca gwarantujące im wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa.
W przypadku przewoźników niskokosztowych dobrze jest pomyśleć o wykupieniu priorytetowej odprawy tak, aby przyszła mama mogła wejść jako pierwsza na pokład samolotu.

W samolocie

Długość podróży kobiety w ciąży nie powinna przekraczać 4 godzin. Kobieta ciężarna powinna spacerować co pół godziny w czasie spokojnego lotu, oraz zginać i prostować nogi w kostkach. To pozwoli zapobiec ewentualnym kłopotom z krążeniem (zastojem krwi w kończynach dolnych). Zalecamy także spożywanie napojów (niegazowanych!), ponieważ niska wilgotność w kabinie sprzyja łatwemu odwodnieniu organizmu.
Zapinanie pasów, choć niezbyt komfortowe dla przyszłych mam, jest obowiązkowe przy starcie i lądowaniu. – Należy je zapiąć na wysokości miednicy tak, by nie uciskały one brzucha. W ten sposób kobieta w ciąży będzie mogła spokojnie i – co najważniejsze – bezpiecznie (choćby w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych turbulencji) odbyć podróż.

W przypadku dodatkowych wątpliwości zalecamy Paniom kontakt z lekarzem położnikiem bądź przewoźnikiem lotniczym, z którym zamierzają odbyć podróż.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies