Zatwierdzony przewoźnik drogowy oznacza podmiot, który w imieniu zarejestrowanego agenta lub znanego nadawcy zapewnia transport naziemny oraz ochronę przesyłek lotniczych i poczty lotniczej, w odniesieniu do których zastosowano wcześniej środki kontroli w zakresie ochrony.
Zatwierdzony przewoźnik drogowy jest uznawany we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej na podstawie wpisu do Unijnej bazy danych bezpiecznego łańcucha dostaw - KSDA2.
Od 1 stycznia 2027 r. transport naziemny przesyłek w ramach bezpiecznego łańcucha dostaw wykonywany będzie wyłącznie przez:
• zarejestrowanego agenta
• znanego nadawcę
• przewoźnika drogowego zatwierdzonego przez właściwy organ
Od 1 stycznia 2027 r. transport naziemny przesyłek w ramach bezpiecznego łańcucha dostaw na Deklaracji 6-E (tzw. Deklaracji przewoźnika), nie będzie możliwy.
PROCES ZATWIERDZENIA PRZEWOŹNIKA DROGOWEGO
Zatwierdzony przewoźnik drogowy wyznacza co najmniej jedną osobę, która jest odpowiedzialna za realizację programu ochrony i wykonywania procedur transportu przesyłek lotniczych i poczty lotniczej zgodnie z wymogami przepisów z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji. Osoba ta musi przejść rozszerzone sprawdzenie przeszłości z wynikiem pozytywnym oraz odbyć odpowiednie szkolenie z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji.
Podmiot zainteresowany ubieganiem się o przyznanie statusu zatwierdzonego przewoźnika drogowego składa do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego:
- wniosek o zatwierdzenie;
PLIK nr 1 – wzór wniosku o zatwierdzenie przewoźnika drogowego
- program ochrony sporządzony na podstawie formularza - określonego w dodatku 6-K do zał. do rozp. 2015/1998;
Program ochrony podlega zatwierdzeniu decyzją administracyjną Prezesa Urzędu.
Opłata za zatwierdzenie programu ochrony – 466 pln.
Opłata zgodna z Częścią III, tabela 3.12, pkt. 32 Obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 lutego 2024 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących stawek opłat lotniczych w 2024r. (M.P. z 14.02.2024, poz. 117).
PLIK nr 3 – Obwieszczenie opłata lotnicza 2024
Opłatę lotniczą należy uiścić na następujący numer konta bankowego:
Urząd Lotnictwa Cywilnego
ul. Marcina Flisa 2
02-247 Warszawa
Narodowy Bank Polski
31 1010 1010 0022 9322 3100 0000 z dopiskiem: „opłata lotnicza za zatwierdzenie programu ochrony zatwierdzonego przewoźnika drogowego”
Przelewem z zagranicy:
IBAN: PL31 1010 1010 0022 9322 3100 0000
SWIFT CODE: NBPLPLPW
Program ochrony zatwierdzonego przewoźnika drogowego546.07 KB
Formularz standardowego sprawdzenia przeszłości - zał 2a35.91 KB
Formularz rozszerzonego sprawdzenia przeszłości - zał. 2b43.4 KB
- deklarację zobowiązań – zatwierdzony przewoźnik drogowy - określoną w dodatku 6-D do zał. do rozp. 2015/1998;
Deklarację podpisuje prawny przedstawiciel wnioskodawcy lub osoba odpowiedzialna za ochronę tego podmiotu.
Wzór deklaracji zobowiązań został opublikowany poniżej:
PLIK nr 4 – dodatek 6-D – deklaracja
Przed wyznaczeniem podmiotu jako zatwierdzony przewoźnik drogowy, Prezes Urzędu weryfikuje złożoną dokumentację oraz przeprowadza rozmowę z osobą wyznaczoną jako odpowiedzialna za realizację programu ochrony oraz za odpowiednie wdrażanie procedur ochrony przesyłek lotniczych i poczty lotniczej.
Gdy Prezes Urzędu stwierdzi, że wnioskodawca spełnia wymogi rozporządzenia (WE) nr 300/2008 i jego aktów wykonawczych, przyznaje wnioskodawcy status zatwierdzonego przewoźnika drogowego na maksymalny i nieodnawialny okres jednego roku, w ciągu którego przewoźnik drogowy podlega wizji lokalnej.
Przewoźnika drogowego nie uważa się za zatwierdzonego do momentu wpisania dotyczących go danych szczegółowych do Unijnej bazy danych bezpiecznego łańcucha dostaw – KSDA2.
Przed upłynięciem jednego roku od wyznaczenia podmiotu jako zatwierdzony przewoźnik drogowy Prezes Urzędu przeprowadza wizję lokalną.
Wizja lokalna odbywa się w co najmniej jednym z miejsc wykonywania działalności należących do sieci przewoźnika drogowego (np. baza, miejsce prowadzenia działalności w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej).
W trakcie wizji lokalnej weryfikacji podlegają operacje i procedury wykonywane przez przewoźnika drogowego podczas odbioru, obsługi, ograniczonego składowania, przewozu i dostawy przesyłek lotniczych i poczty lotniczej, stosownie do przypadku.
Wizję lokalną przeprowadza się na podstawie Listy kontrolnej z dodatku 6-L do zał. do rozp. 2015/1998.
Z wizji lokalnej sporządza się listę kontrolą, której wzór stanowi dodatek 6-L.
PLIK nr 5 – dodatek 6-L-lista kontrolna18.38 KB
Po zakończeniu wizji lokalnej, jeżeli Prezes Urzędu stwierdzi, że wnioskodawca spełnia wymogi rozporządzenia (WE) nr 300/2008 i jego aktów wykonawczych, status zatwierdzonego przewoźnika drogowego zostaje przyznany na maksymalny okres pięciu lat.
Jeżeli wizja lokalna nie zostanie przeprowadzona w ciągu jednego roku z powodów poza zakresem odpowiedzialności przewoźnika drogowego, Prezes Urzędu może przedłużyć status na okres nieprzekraczający trzech miesięcy.
Po upływie okresu przedłużenia Prezes Urzędu zawiesza status przewoźnika drogowego i nie przywraca go do czasu pomyślnego zakończenia wizji lokalnej.
Zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2111.), Urząd Lotnictwa Cywilnego ma obowiązek pobierania opłaty skarbowej za wydanie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego decyzji wyznaczającej zatwierdzonego przewoźnika drogowego. W związku z faktem, iż wydanie ww. decyzji nie jest ujęte w obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 8 lutego 2024 r. w sprawie ogłoszenia stawek opłat lotniczych obowiązujących w 2024 r. (MP z 2024 roku poz. 117), opłata skarbowa za wydanie decyzji wynosi 10 zł.
Opłata powinna być wniesiona na konto Urzędu Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy, a dowód wpłaty należy dołączyć do wniosku o wyznaczenie zatwierdzonego przewoźnika drogowego.
Dane do przelewu:
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy Centrum Obsługi Podatnika
ul. Obozowa 57 00-056 Warszawa
Nr konta: 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070 z dopiskiem „opłata skarbowa za wydanie decyzji wyznaczającej zatwierdzonego przewoźnika drogowego (nazwa podmiotu lub imię i nazwisko w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej)”
Rozporządzenie WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/1255 z dnia 3 maja 2024 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/1998 odnośnie do określonych szczegółowych środków mających na celu wprowadzenie w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego:
PLIK nr 6 – rozporządzenie 2024/1255
PLIK nr 7 – prezentacja – przewoźnicy drogowi
KONTAKT
W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z Departamentem Ochrony w Lotnictwie Cywilnym ULC, na adres e-mail: