21.12.2023 Aktualizacja: 03.01.2024

Noworoczne podsumowanie aktywności ULC w 2023 roku

Zbliża się koniec roku, zatem czas na podsumowania. Przedstawiamy najważniejsze aktywności Urzędu oraz istotne wydarzenia związane z lotnictwem cywilnym, które miały miejsce w 2023 roku.

W Nowym 2024 Roku życzymy wszystkim Klientom oraz sympatykom lotnictwa, aby  spełniły się wszystkie plany oraz marzenia. Niech Nowy Rok będzie czasem inspirujących wyzwań, odkrywania nowych horyzontów oraz perspektyw. Wszystkiego najlepszego!

nowy rok2024

STYCZEŃ

Spotkanie Prezesa ULC z Ambasadorem Rwandy

19 stycznia 2023 r. w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego odbyło się spotkanie Piotra Samsona Prezesa ULC z Panem Profesorem Anastase Shyaka Ambasadorem Rwandy. Tematem rozmowy były m.in. perspektywy rozwoju ruchu lotniczego pomiędzy Polską a Rwandą, procedury lotnicze z tym związane i możliwości wykonywania połączeń regularnych i czarterowych pomiędzy tymi krajami.

LUTY

ECCAIRS 2 - nowa platforma raportowania zdarzeń lotniczych

Od 1 lutego 2023 r. zgłaszanie zdarzeń lotniczych możliwe jest za pośrednictwem portalu ECCAIRS 2.

Kolejni sygnatariusze podpisali deklarację Just Culture

Kolejne dwie organizacje lotnicze – Silver CargoSp. z o. o. oraz Airotec Sp. z o. o. dołączyły do grona sygnatariuszy deklaracji Just Culture.

Wytyczne sprawie wymagań technicznych mających zastosowanie do motolotni

28 lutego 2023 r. weszły w życie wytyczne nr 5 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w sprawie wymagań technicznych mających zastosowanie do ultralekkich statków powietrznych, klasy urządzenie latające podkategorii motolotnia (UL–PHG).

Wytyczne sprawie wymagań technicznych mających zastosowanie do ultralekkich samolotów

7 lutego 2023 r. weszły w życie wytyczne nr 4 Prezesa Urzędu Lotnictwa w sprawie wymagań technicznych mających zastosowanie do ultralekkich statków powietrznych klasy urządzenie latające podkategorii ultralekki samolot (UL–A).

MARZEC

Przewozy pasażerskie w transporcie lotniczym w trzecim kwartale 2022 roku

Publikacja danych dotyczących przewozów lotniczych w trzecim kwartale 2022 roku.

KWIECIEŃ

Podsumowanie przewozów pasażerskich na polskich lotniskach w 2022 roku

W 2022 roku w polskich portach lotniczych obsłużono prawie 41 mln pasażerów – ponad dwa razy więcej niż w roku 2021 r. i o 16 proc. mniej niż w 2019 roku.

MAJ

Wytyczne Prezesa ULC dla użytkowników dronów w sprawie Krajowych Scenariuszy Standardowych

11 maja 2023 r. zostały opublikowane wytyczne Prezesa ULC w sprawie Krajowych Scenariuszy NSTS. Wytyczne zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, czyli 10 czerwca 2023 r.

CZERWIEC

Szkolenie dla przedstawicieli ukraińskiego nadzoru lotniczego

W dniach 23-26 maja 2023 r. w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz na Lotnisku im. Chopina w Warszawie odbyło się szkolenie ECAC dla przedstawicieli ukraińskiego nadzoru lotniczego. Szkolenie dotyczyło dobrych praktyk dla audytorów krajowych ochrony lotnictwa cywilnego.

Co należy robić a czego nie wolno, kiedy latasz dronami? [ulotka/plakat]

Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował ulotkę oraz plakat, które w prosty sposób opisują co musi, a czego nie może robić pilot drona.

Aktualizacja porozumienia o współpracy ULC i PKBWL

16 czerwca 2023 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego zostało podpisane zaktualizowane Porozumienie o współpracy pomiędzy Państwową Komisja Badania Wypadków Lotniczych i Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

SIERPIEŃ

Ruch lotniczy w pierwszym kwartale 2023 roku porównywalny do roku 2019

Rynek lotniczy intensywnie odbudowuje się po epidemii COVID-19, pomimo niesprzyjających okoliczności, takich jak agresja Rosji na Ukrainę oraz wysoki poziom inflacji. W pierwszym kwartale bieżącego roku w polskich portach lotniczych obsłużono 9,4 mln pasażerów, czyli trochę więcej niż w pierwszym kwartale 2019 roku (o 0,6 proc.) i aż o 65,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Jak bezpiecznie latać dronami” – ruszyła kampania informacyjna

„Jak bezpiecznie latać dronami” – to kolejna kampania informacyjna związana z wykorzystaniem dronów w przestrzeni miejskiej prowadzona przez Urząd m.st. Warszawy i Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jej celem jest przypomnienie zasad lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi.

WRZESIEŃ

Prognoza ruchu lotniczego w Polsce na lata 2022-2040

Prezentacja wyników Prognozy ruchu lotniczego na lata 2022-2040 wykonanej we współpracy i dla Urzędu Lotnictwa Cywilnego przez profesorów Uniwersytetu Gdańskiego: dr hab. Annę Zamojską (Katedra Ekonometrii Wydziału Zarządzania) i dr hab. Dariusza Tłoczyńskiego (Katedra Rynku Transportowego na Wydziale Ekonomicznym).

PAŹDZIERNIK

Ruch lotniczy w pierwszej połowie 2023 roku przewyższył wyniki z 2019 roku

Publikacja statystyki dotyczących ruchu lotniczego w pierwszej połowie 2023 r. Dane statystyczne wskazują, że rynek lotniczy w znacznej mierze odbudował się po epidemii COVID-19. W pierwszej połowie roku w polskich portach lotniczych obsłużono 23,2 mln pasażerów, a więc o 4 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2019 roku i o 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

LISTOPAD

Konsultacje z władzami lotniczymi Korei Południowej

W dniach 16-17 listopada br. w Warszawie odbyły się konsultacje władz lotniczych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Korei z udziałem Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Pana Piotra Samsona i Dyrektora Generalnego ds. Polityki Lotniczej, Ministerstwa Ziemi, Infrastruktury i Transportu Pana Yeongkook Kima.

Porozumienie SG i ULC w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego

W piątek 24 listopada 2023 roku zostało podpisane Porozumienie pomiędzy Komendantem Głównym Straży Granicznej a Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego o współdziałaniu w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego. Dokument określa szczegółowe zasady wymiany informacji pomiędzy stronami w zakresie nadzoru, sposobu i zakresu informowania ULC przez funkcjonariuszy SG o zdarzeniach stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego za rok 2022

Publikacja „Sprawozdania o stanie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego za 2022 rok”.

GRUDZIEŃ

Szkolenie ECAC dla przedstawicieli ukraińskiego nadzoru lotniczego
W dniach 11-13 grudnia 2023 r., ECAC (Europejska Konferencja Lotnictwa Cywilnego) we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego przeprowadził szkolenie w zakresie najlepszych praktyk prowadzenia inspekcji w obszarze ochrony lotnictwa cywilnego przesyłek lotniczych i poczty.

Prezes ULC ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Zarządzającej EASA - najważniejszej instytucji lotniczej w Europie
Piotr Samson, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, po raz drugi został wybrany na przewodniczącego Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA, ang. European Union Aviation Safety Agency) - jednej z najważniejszych organizacji na świecie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym.

Inauguracja współpracy ULC i UTK w obszarze Just Culture
14 grudnia w Warszawie Prezes ULC Piotr Samson i Prezes UTK Ignacy Góra podpisali list intencyjny w sprawie powołania wspólnego zespołu opiniodawczo-doradczego ds. kultury sprawiedliwego traktowania (Just Culture).

 

 

 

 

 

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies