02.10.2007 Aktualizacja: 06.07.2020

Przepisy i standardy międzynarodowe

Realizacja zadań dotyczących procesów związanych z wdrażaniem międzynarodowych przepisów i standardów lotniczych do krajowych regulacji prawnych w celu zapewnienia pełnej standaryzacji zagadnień technicznych i zagadnień związanych z ochroną środowiska należy do właściwości Wydziału Analiz i Standardów Techniki Lotniczej (LTT-4).

Od 1.05.2004 roku istotnym źródłem prawnym dla polskich osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność w zakresie techniki lotniczej (projektowanie, produkcja i obsługa techniczna statków powietrznych, części i wyposażenia) jest prawo europejskie.

Najważniejsze dokumenty w tym zakresie można podzielić na trzy grupy:

•    rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady oraz Komisji Europejskiej,
•    wymagania techniczne, tzw. specyfikacje certyfikacyjne (Certification Specifications),
•    akceptowalne sposoby spełnienia wymagań i wytyczne (Acceptable Means of Compliance and Guidance Material).
Rozporządzenia są w całości wiążące i podlegają bezpośredniemu stosowaniu we wszystkich Państwach Członkowskich Unii Europejskiej.

Więcej informacji oraz AMC i GM do rozporządzeń znajdą państwo pod linkiem (i tu wpisać utworzony link do zakładki prawo->prawo ue->technika lotnicza>>>

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies