22.09.2020 Aktualizacja: 25.09.2020

Wszyscy użytkownicy samolotu PZL 104 Wilga

Adresaci zalecanych „dobrych praktyk w obszarze bezpieczeństwa”

Wszyscy użytkownicy samolotu PZL 104 Wilga

Treść zalecanej „dobrej praktyki w obszarze bezpieczeństwa”

Przestrzeganie przez użytkowników statków powietrznych unieruchamiania układów sterowania podczas postoju samolotu, co uchroni te statki przed uszkodzeniami i nadmiernym obciążeniem układu sterowania samolotu. Uszkodzenia powstają w układach sterowania w wyniku swobodnego wychylenia płaszczyzn sterowych od zderzaka do zderzaka spowodowane przez wielokrotne oddziaływanie wiatru na niezabezpieczone powierzchnie sterowe.

Data przedstawienia „dobrej praktyki”

2020-09-22

Krótki opis powiązanego zdarzenia lotniczego

W dniu 22 maja 2020 r. podczas holowania szybowca na termikę pilot samolotu holującego PZL-104 Wilga 35A w trakcie wyszukiwania noszenia termicznego w krążeniu utracił możliwość sterowania lotkami. Pilot samolotu PZL-104 Wilga 35A wydał komunikat przez radio. Kierownik lotów przekazał do pilota samolotu informację, aby wykorzystał możliwość sterowania sterem kierunku. Pilot samolotu po ustabilizowaniu lotu poziomego podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku. Lot samolotu oraz lądowanie przebiegło bez zakłóceń.

Posiadacz certyfikatu typu samolotu PZL 104 Wilga. Przeprowadzi analizę zdarzenia, która będzie miała na celu ustalenie czy na statku powietrznym istnieje stan niebezpieczny będący skutkiem wadliwości statku powietrznego i czy taki stan może istnieć lub powstać na innych statkach powietrznych. Jeśli tak, to zostanie uruchomiony proces wydania AD, jeśli nie, to TCH wyda list serwisowy rekomendujący wykonanie inspekcji na samolotach PZL 104 Wilga.

 

Powiązany źródłowy Raport Końcowy PKBWL

NR – 1260/20

pdf1260_20_RK.pdf1.15 MB

Data otrzymania RK PKBWL przez ULC

2020-06-25

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies