05.12.2018 Aktualizacja: 25.09.2020

Wszyscy użytkownicy spadochronów, w szczególności ratunkowych

 

Adresaci zalecanych „dobrych praktyk w obszarze bezpieczeństwa”

Wszyscy użytkownicy spadochronów, w szczególności ratunkowych

Treść zalecanej „dobrej praktyki w obszarze bezpieczeństwa”

Sprawdzenie czy uchwyty otwierające spadochrony ratownicze są zabezpieczone przed wypadnięciem z kieszonki zgodnie z zaleceniami producenta.

Wszelkie nieautoryzowane przez producenta modyfikacje są niedozwolone gdyż mogą powodować trudności lub wręcz uniemożliwić otwarcie spadochronu w sytuacji awaryjnej.

Wszyscy, a zwłaszcza organizatorzy lotów czy instruktorzy, powinni zwracać uwagę pilotom, u których zauważą takie niedozwolone praktyki, na zagrożenie z tym związane.

Wystąpienie takiej modyfikacji powinno być raportowane w ramach systemu zgłaszania zdarzeń lotniczych.

Data przedstawienia „dobrej praktyki”

2018-12-05

Krótki opis powiązanego zdarzenia lotniczego

Pilot szybowca po zderzeniu w powietrzu nie otworzył spadochronu ratunkowego i zginął po uderzeniu w zaparkowany samochód, mimo iż spadochron ten był sprawny. Najprawdopodobniej uchwyt spadochronu pilota był zabezpieczony przed wypadaniem z kieszonki opaską samozaciskową typu ty-rap, co uniemożliwiło pilotowi otwarcie spadochronu ratowniczego. 

Powiązany źródłowy Raport Końcowy PKBWL

RK 735/14

Data otrzymania RK PKBWL przez ULC

2018-11-28

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies