18.07.2018 Aktualizacja: 18.07.2018

Podsumowanie warsztatów Bezpieczeństwa - 2017

W dniu 19 maja 2017r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyły się jednodniowe Warsztaty Bezpieczeństwa organizowane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Pana Piotra Samsona. W warsztatach udział wzięli przedstawiciele zarządzających lotniskami, kierowników ds. bezpieczeństwa, instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej, ośrodków szkolenia lotniczego, przewoźników i organizacji świadczących usługi obsługi naziemnej.


Warsztaty odbyły się w nowej formule polegającej na prezentacji wybranych aspektów i zagadnień z obszaru zarządzania bezpieczeństwem przez ekspertów ze środowiska lotniczego. Dzięki temu rozwiązaniu wykorzystano szansę na szeroką wymianę doświadczeń i poglądów umożliwiającą dalszą współpracę nadzoru lotniczego z organizacjami lotniczymi w zakresie nieustannego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa operacji lotniczych.
Wiceprezes ds. Standardów Lotniczych Michał Witkowski przedstawił nową koncepcję analizy ryzyka przy pomocy schematu Bow Tie. Będzie to w przyszłości podstawowa metoda analiz bezpieczeństwa wykonywana w ramach nadzoru lotniczego. 

Przedstawiciel LS Airport Services, pani M. Żelazo omówiła sposób zarządzania bezpieczeństwem w procesach transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną. Następnie p. D. Sarnociński z Biura Zarządzania Bezpieczeństwem ULC przedstawił prezentację na temat Emergency Response Plan.

Pan S. Janiszewski reprezentujący Modlin Airport omówił doświadczenia związane z systemem ILS CAT II a następnie p. K. Chudy z PLL LOT przedstawił casus związany z zidentyfikowaniem zagrożenia związanego z ustawieniem świateł PAPI a procedurą nieprecyzyjnego podejścia.

W programie warsztatów nie zabrakło przedstawiciela PPL p. W. Ociesy, który szczegółowo omówił rozwiązania Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem funkcjonujące na lotnisku Chopina w Warszawie. W dalszej części Warsztatów p. M. Krzyżanowski z PAŻP opisał SMS we własnej organizacji oraz omówił nowoczesne podejście do zarządzania bezpieczeństwem wg modelu „Safety II”.

Na sam koniec Pan Piotr Łaciński przeprowadził sesję pytań i odpowiedzi dotyczących zagadnień związanych z rozporządzeniem UE nr 376/2014 oraz SPI z Planu Bezpieczeństwa.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z prezentacjami przedstawionymi podczas warsztatów na stronie:

Raportowanie wg zasad Rozporządzenia UE 376/2014 - Piotr Łaciński
Analiza ryzyka do procedury zmiany ILS CAT II - Sławomir Janiszewski
BowTie - Łukasz Turzyński
ERP w strukturach lotniskowych - Dariusz_Sarnociński
SMS na Lotnisku Chopina - Wojciech Ociesa
SMS w PAŻP - Mariusz Krzyżanowski
SPI - Piotr Łaciński
Współpraca podmiotów lotniczych - operatorzy - Kamil Chudy
Zarządzanie bezpieczeństwem w procesach transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną - Magdalena Żelazo

DSC 0371

W przypadku dodatkowych pytań w zakresie warsztatów bezpieczeństwa prosimy o ich przesłanie na adres w terminie do 09.06.2017r.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies