Krajowy Plan Bezpieczeństwa na lata 2023 – 2025 (dalej zwany „KPB 2023”), stanowiący załącznik do Krajowego Programu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym (dalej zwanego „KPBwLC) jest siódmą edycją dokumentu mającego na celu wskazanie obszarów zagrożeń, które zostaną objęte procedurą szczególnych analiz i nadzoru Prezesa ULC.
Dokument oparty jest na koncepcji zarządzania ryzykiem, a więc identyfikacji zagrożeń, ich oceny oraz określenia i realizacji działań mitygujących. Obszary zagrożeń na potrzeby KPB 2023 bazują na kwestiach wskazanych w aktualnym EPAS (Europejski Plan Bezpieczeństwa Lotniczego) oraz wypracowanych na podstawie zgłoszeń środowiska lotniczego.
Dla większej przejrzystości dokumentu, w nowej edycji KPB, działania wskazane do realizacji dla ULC oraz środowiska lotniczego zostały przeniesione do załącznika 1 „Rejestr Zadań”, w którym umieszczono je w zbiorczej tabeli z odniesieniem do poszczególnych obszarów zagrożeń.
Aktualny KPB oprócz wskazywania zagrożeń, podaje również Wskaźniki Poziomu Bezpieczeństwa (SPIs – Safety Performance Indicators) dla podmiotów lotniczych objętych obowiązkiem mierzenia poziomu bezpieczeństwa (Safety Performance Monitoring) publikowane w kwartalnych załącznikach do Krajowego Planu Bezpieczeństwa. Poziomy alarmowe oparte na danych z SPIs publikowane są na stronie Urzędu (www.ulc.gov.pl) w załącznikach A-D do KPB.
KPB 2023 przedstawia dane oparte na systemie ECCAIRS.
Zgodnie ze zredukowanym przez EASA do trzech lat okresem referencyjnym, KPB 2023 jest planem w ujęciu trzyletnim i podlega rewizji co 12 miesięcy. Coroczna edycja każdorazowo będzie obejmowała kolejne 3 lata co pozwoli na zachowanie ciągłości podejmowanych działań w nowym horyzoncie czasowym.
Krajowy Plan Bezpieczeństwa 2023-20251.74 MB
Załącznik_1_Rejestr_Zadan.pdf767.74 KB