26.10.2015 Aktualizacja: 17.06.2024

Baltic FAB

Baltic FAB jest jednym z dziewięciu europejskich funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej, ustanowionych w odpowiedzi na przyjęty przez Komisję Europejską pakiet przepisów dotyczących Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky - SES).

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1070/2009 z dnia 21 października 2009 r., funkcjonalny blok przestrzeni powietrznej „oznacza blok przestrzeni powietrznej bazujący na wymogach operacyjnych i ustanowiony niezależnie od granic państwowych, gdzie zapewnianie służb żeglugi powietrznej i związane z nimi funkcje są ukierunkowane na osiągnięcie jak najlepszych wyników oraz zoptymalizowane w celu podjęcia w każdym funkcjonalnym bloku przestrzeni powietrznej ściślejszej współpracy między instytucjami zapewniającymi służby żeglugi powietrznej lub – w odpowiednich przypadkach – wprowadzenia zintegrowanej instytucji”.

Baltic FAB utworzony został na podstawie dwustronnej umowy o ustanowieniu Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Litewską, podpisanej dnia 17 lipca 2012 roku w Wilnie (Dz. U. z 2014 r., poz. 479). W myśl Umowy Baltic FAB obejmuje obszar FIR Warszawa oraz FIR Wilno, a jego głównym celem jest osiągnięcie maksymalnej pojemności, efektywności i wydajności sieci zarządzania ruchem lotniczym oraz skrócenie długości tras lotniczych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Współpraca w ramach Baltic FAB na szczeblu państwowych władz nadzorujących Polski i Litwy odbywa się na podstawie porozumienia podpisanego w Warszawie dnia 6 września 2012 roku, na mocy którego utworzony został Komitet Koordynujący Państwowych Władz Nadzorujących (Baltic FAB NSA Coordination Committee). W jego skład wchodzą przedstawiciele każdej ze stron.

Głównym zadaniem Komitetu Koordynacyjnego jest kierowanie działaniami z zakresu nadzoru nad instytucjami zapewniającymi służby żeglugi powietrznej i zarządzania ruchem lotniczym w Baltic FAB. Działania te zostały zawarte we wspólnie opracowanym dokumencie NSA CC Implementation Plan i są obecnie na etapie realizacji.

Załączniki:

pdfUmowa o ustanowieniu Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Litewską z dnia 17 lipca 2012 r.7.69 MB
pdfPorozumienie o współpracy Krajowych Władz Nadzorujących Polski i Litwy z dnia 6 września 2012 r.1.34 MB
xlsxNSA CC Implementation Plan21.45 KB

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies