09.03.2018 Aktualizacja: 18.07.2019

Warsztaty pt.: „Zgłaszanie zdarzeń lotniczych oraz SMS w praktyce w małych organizacjach – to się opłaca!”

W dniach 21-22 lutego 2018 r. w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie odbyły się organizowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, warsztaty dotyczące SMS (Safety Management System).


Dwudniowe wydarzenie poświęcone było zgłaszaniu zdarzeń lotniczych oraz tematyce SMS w małych organizacjach. O roli SMS i wdrażaniu systemu w organizacjach lotniczych mówił m. in. Prezes ULC, Pan Piotr Samson. Podkreślone zostały korzyści z wdrażania systemów bezpieczeństwa w środowisku lotniczym – ich opłacalność w zakresie efektywności działania organizacji, ale przede wszystkim w aspekcie bezpieczeństwa prowadzonej działalności. Prelegenci wskazywali na praktyczne przykłady wdrażania SMS.
Warsztaty rozpoczęły się od przystąpienia kolejnych podmiotów do podpisania Deklaracji „Just Culture” dotyczącej kultury sprawiedliwego traktowania – wartości promowanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Tym samym zwiększyła się grupa sygnatariuszy dokumentu, dla których ważne jest wdrażanie w życie priorytetów zawartych w deklaracji, która mówi o zasadach sprawiedliwego traktowaniu. Wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego certyfikaty są potwierdzeniem podpisania dokumentu oraz zobowiązują do wdrażania kultury sprawiedliwego traktowania.

 
Zgromadzonych przywitał Pan Prezes Piotr Samson dziękując gościom za bardzo liczne przybycie oraz władzom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie za współpracę, dzięki której warsztaty mogły odbyć się w tym miejscu. Zwrócił uwagę na to, że kwestie związane z bezpieczeństwem są integralną i niezbędną częścią każdej działalności lotniczej – również tych najmniejszych.
Warsztaty stały się również okazją do przekazania informacji o nowych trendach i zjawiskach  w małym lotnictwie. Poruszano m. in. tematykę zasad raportowania zdarzeń lotniczych, wymagań w zakresie systemów zarządzania bezpieczeństwem w małych organizacjach oraz zarządzania zmianą w organizacji. Omówiono zasady funkcjonowania Just Culture. Poruszonych zostało wiele tematów w ujęciu bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym. Oto niektóre z nich:  problematyka zagrożeń ze strony ptaków, rola systemów FDM w małym lotnictwie, procedury reagowania kryzysowego, wymogi SMS na małych lotniskach, analiza ryzyka u małych operatorów, materiały niebezpieczne, narzędzi oceny systemu zarządzania SMS, podręcznik zarządzania bezpieczeństwem w organizacjach ATO. W załączonych prezentacjach znajdziecie Państwo szczegółowe opracowanie wszystkich wykładów.

Przedstawiciel Instytutu Lotnictwa w swoim wystąpieniu przedstawił studium niezawodności małych samolotów i silników tłokowych, w którym wskazał techniczne obszary zagrożeń występujących w małym lotnictwie (prezentacja poniżej).

Podczas warsztatów przedstawiciele ULC przekazali uczestnikom kolejne wydanie „Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym”.  Bieżący numer został poświęcony tematyce oślepiania pilotów laserami i stanowi pierwszy element kampanii społecznej, która ma uświadomić społeczeństwo na temat zagrożeniach płynących z oświetlania statków powietrznych wiązką laserową.
Tutaj znajdziecie Państwo Biuletyn, a poniżej dostępne materiały prezentowane podczas warsztatów. Zachęcamy Państwa do przesyłania propozycji tematów do poruszenia w Biuletynie pod adres:

Chełm

Chełm samolot

Zachęcamy Państwa również do zapoznania się z prezentacjami przedstawionymi podczas warsztatów: „Zgłaszanie zdarzeń lotniczych oraz SMS w praktyce w małych organizacjach – to się opłaca!”:

 

pdfAnaliza_profilu_ryzyka_RBO_Krzysztof_Wilk.pdf1.41 MB

pdfDeklaracja_kultury_bezpieczenstwa.pdf826.37 KB

pdfDGR_w_malym_lotnictwie_Joanna_Sikorska.pdf1.78 MB

docDokumentacja_Instrukcja_SMS_Wieslaw_Wojtasiak.doc1.42 MB

pdfDokumentacja_systemu_zarzadzania_Wieslaw_Wojtasiak.pdf7.62 MB

pdfFDM_jako_wsparcie_SMS_Renata_Niedziela_i_Lukasz_Puzio.pdf5.04 MB

pdfNarzedzie_oceny_systemu_zarzadzania_Jozef_Makowski.pdf4.58 MB

pdfPlanowanie_reagowania_awaryjnego_ERP_w_Organizacji_Dariusz_Sarnocinski.pdf11.57 MB

xlsxProcedura_zarzadzanie_zmiana_Lukasz_Turzynski.xlsx541.63 KB

pdfSMS_i_zarzadzanie_zmiana_Lukasz_Turzynski.pdf1.28 MB

xlsxSPI_Piotr_Lacinski.xlsx28.08 KB

pdfSPI_Piotr_Lacinski.pdf1.45 MB

pdfStudium_niezawodnosci_malych_samolotow_i_silnikow_Piotr_Glowacki.pdf1.03 MB

pdfZarządzanie_bezpieczenstwem_na_lotniskach_Arkadiusz_Gmurzynski.pdf1.29 MB

pdfZasady_JUST_CULTURE_w_malej_Organizacji_Iwona_Leszczynska.pdf5.69 MB

pdfZgłaszanie_zdarzen_Piotr_Kaczmarczyk.pdf1.86 MB

 

 

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies