10.02.2023 Aktualizacja: 10.02.2023

Podsumowanie Warsztatów SMS

W dniach 2-3 lutego 2023 r. na terenie Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyły się Warsztaty SMS (Safety Management System) zorganizowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego we współpracy z Ośrodkiem Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej (OKL PRz).

Warsztaty SMS były skierowane do środowiska lotniczego, a w szczególności personelu odpowiedzialnego, ekspertów i praktyków zajmujących się na co dzień zarządzaniem bezpieczeństwem, zarówno w dużych, jak i małych organizacjach lotniczych.

Warsztaty SMS zostały zaplanowane jako odpowiedź na oczekiwania środowiska lotniczego, zwłaszcza tych organizacji, które dopiero co wdrożyły, są w trakcie lub planują wdrożenie Systemu Zarzadzania Bezpieczeństwem w swoich organizacjach.

Głównym celem było przypomnienie przepisów krajowych i europejskich stanowiących fundament zarządzania bezpieczeństwem oraz praktyczne ich stosowanie – planowanie i wdrożenie poszczególnych elementów (czterech filarów) systemu zarządzania bezpieczeństwem w organizacji lotniczej.

Wśród prelegentów znaleźli się pracownicy ULC, przedstawiciele OKL Politechniki Rzeszowskiej, w tym studenci z koła naukowego ATPL oraz praktycy reprezentujący organizacje lotnicze.

Piotr Samson Prezes ULC oraz prof. dr. hab. inż. Piotr Koszelnik Rektor Politechniki Rzeszowskiej podpisali porozumienie o współpracy między Urzędem i Uczelnią, którego celem jest szeroko rozumiane podejmowanie wspólnych działań i tworzenie nowych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym. OKL PRz dołączył do grona sygnatariuszy Forum Wymiany Danych SMS, w ramach którego organizacje wymieniają informacje dotyczące zdarzeń lotniczych i zidentyfikowanych zagrożeń w celu przeprowadzenia pełnego badania zdarzenia lotniczego.

W warsztatach SMS w formie stacjonarnej uczestniczyło ok. 200 osób natomiast ok. 300 osób śledziło spotkanie za pomocą transmisji on-line. Jest to rekordowa frekwencja organizowanych dotychczas przez Urząd spotkań tego typu.

Uczestnicy mieli też okazję udać się z wizytą do Heli-One (Poland) Sp. z o.o., podczas której zwiedzali bazę obsługową organizacji i przyglądali się poszczególnym etapom obsługi technicznej śmigłowców.

Za zgodą prelegentów na stronie ULC zostały udostępnione wszystkie prezentacje przedstawiane podczas warsztatów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałami.

Zapraszamy również do galerii zdjęć w komunikacie na stronie OKL PRz Politechniki Rzeszowskiej. LINK DO ZDJĘĆ

 

pdfFilar_1_Polityka_bezpieczeństwa_i_cele.pdf1.71 MB

pdfFilar_2_Zarządzenie_Ryzykiem.pdf1.32 MB

pdfFilar_3_Zapewnianie_bezpieczeństwa_wskaźniki_poziomu_bezpieczeństwa.pdf1.64 MB

pdfFilar_4_Promocja_bezpieczeństwa_.pdf2.28 MB

pdfJust_Culture_w_praktyce.pdf2.95 MB

pdfKształcenie_Kadr_Lotniczych_w_Politechnie_Rzeszowskiej.pdf1.28 MB

pdfRaportowanie_zdarzeń_lotniczych_-_planowe_zmiany.pdf3.82 MB

pdfSMS_w_Lotnictwie_Cywilnym_-_rys_historyczny-przepisy_ICAO_i_EASA.pdf5.9 MB

pdfSMS_w_organizacji_Heli-One__dobre_praktyki.pdf3.32 MB

pdfWdrożenie_SMS_w_organizacjach_CAMO.pdf1.6 MB

pdfWdrożenie_SMS_w_organizacji.pdf1.06 MB

pdfWybrane_zdarzenia_w_szkoelniu_lotniczym_w_OKL_w_2022_-_okiem_praktyka.pdf3.93 MB

pdfWymagania_dotyczące_identyfikacji_zagrożeń_i_analizy_ryzyka_w_lotnictwie_ogólnym__NCC_SPO_NCO_BOP_SAO.pdf894.95 KB

pdfZarządzanie_zmianą_na_przykładzie_służb_ruchu_lotniczego__zmiany_o_charakterze_wielostronnym.pdf653.22 KB

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies